Amenajman

Amenajman

Kasım 9, 2016 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Amenajman.

Nası fiyakalı kelime. Duyunca insanın kulağında bi kaç kez yankılanıyor sanki.

Ülkemizde 50li yıllarda kullanılmaya başlayan bu terim az önce girdi hayatımıza. Yavrukuşla ballı ıhlamur çerez keyfi yaparken izlediğimiz belgeselden uçup kaçıp avucuma kondu.

Ormanların işletilmeye hazırlanmasına amenajman deniyor. Telaffuz ederken hissettirdiği gibi kökeni fransızca.

İnsanın içi sızlıyor böyle bir işin, bunu yapan mesleklerin oluşuna. Bu ülkede ağaçlar bile rahat bırakılmıyor gibi bir his gelip çörekleniyor omzuna.. Sonra o ahşap doğramalar, o mobilyalar, odunlar, ahşap kepçeler hatta, düşüyor bir bir zihnin köşesinden, jetonmuşcasına.. Değirmenin suyu buradan geliyormuş meğer..

 

Hmm. Deyip deriin bir soluk alıp düşünüyor insan kendi payını kavrayıp, derine bakarak anlamaya kavramaya çabalıyor dünyayı, bir de bu noktada.
ımg_20161109_171724.jpg.jpeg

 

Kapımızın dışında bambaşka bi devran dönüyor.

Hiç yok haberimiz. Oralarda bir yerlerde bu yaz bazı adamlar bu karedeki bazı ağaçların kalıp bazılarının gitmelerine kanaat getirdiler.. Ve bunu -umarım- bütünün hayrına hal ile gerçekleştirdiler.

 

Amenajman yapan orman mühendisleri varmış. Her yaz kurra ile gidecekleri ormanlık bölgeler belirlenir, 4ay boyunca başka illerde çoğu ailelerinden uzakta, sahada çalışarak geçirirlermiş. Agaçların durumu, flora tespiti, otlatma kontrolleri, envanter kayıt ve kontrolü vs bir sürü iş yapıyorlarmış. Yaptıkları ölçümlere göre o ormanın önümüzdeki 10-15yılını hesaplayıp planlamakmış işleri. Çoğu kendi yaptığı planınınsonunu görmüyormuş bile. Ve ülkemizde çoğu ormanda kesim biçimler hala 1900lerin ortalarında yapılan ilk kayıtlara göre ilerliyormuş.

Doğal ormanlarımızın çoğu zamanında tahrip edildiği kontrolsüz kesildiği için elle yeniden yapılandırılmış, ormanlarımızın çoğu düşündüğümden çok daha gençmiş. Ben hüsrana uğradım açıkçası.

Kontrolsüz otlatmalar bile zamanında kocaa orman ve mera alanlarına mal olmuş. Kesimler, yakımlar malum. Bu yanı düşününce kontrol edildiğini bilmek güzel. Artık çevre müdürlüklerinin online olarak uydudan tek ağaca kadar inebildikleri gelişmiş tarama sistemleri bile varmış.

Geriye tek bi şey kalıyor;Allah ağaçları vicdanlı insanlarla/mühendislerle karşılaştırsın..

 

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin