Asma Yapragı Yemegi: YIRTMA

Mayıs 20, 2016 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Asma yapragı yemegi, yırtma.
Corumlu arkadasınız varsa zaten duymussunuzdur, hatta sanslıysanız tattınız bile muhtemelen. Yoksa benden duymus olun, bu kıyagımı da unutmayın 🙂 Asma yapragından yapılan yemek de sarma kadar enfes. Valla. Pazarda carsıda gorup, asmanızda olup taze taze degerlendirmek istiyorsanız ama sarmaya vakit yoksa yemegini yapın. Miss!

Tepedeki asmanın yaprakları biz burdayız diyor. Yavrucadıyla cıktık topladık bi sepet. O ne koku o ne tat ♡ var mı tazesi gibi.
image

Sarma yapmaya niyetlendim, zeytinyaglı bool eksili. Oglene dogru kapı caldı Zekai Abi bi tencere sarma getirmis, sagolsun Sadiye anne benden hızlı cıktı, kalp kalbe karsı.

Ulkenin hatta dunyanın her yerindeb arkadasınız olmasının en tatlı yanlarından biri pek cok yemek kulturunu kucagınıza bırakıvermeleri. Sarmayı yeni yedik dedim yırtma yapayım.

Baska sebzelerin bi imam bayıldısı bi hunkar begendisi varken garibim asma, sarılana sarma demisler yırtılana yırtma 🙂

Corumludan duysanız bu yemegi etli olurdu ben hile yapacagım zeytinyaglı anlatıyorum, etcilseniz etli versiyonu deneyebilirsiniz, biliniz 😉

Gerekenler yarım kilo kadar asma yapragı, bir cay bardagı yarma(kırık bugday), bir iri bas sogan, salca, sarımsak, dereotu, kekik, kimyon vs istediginiz baharatlar

Asma yapraklarınızı temizleyin, gerek varsa yıkayın, sapları kalınsa ayırın. Kendiniz topladıysanız korpelerden secin. Elinizle parcalara ayırın. Cok buyuk cok kucuk olmasın.

Soganı yemeklik dograyın, sarımsakları kıyın, eklemek istediginiz yesillikleri dograyın.

Tum malzemelerinizi tencereye alın, ben esmer kırık bulgur kullandıgım icin dudukluye koymadım, yarma kullanırsanız duduklude pisirin. Tencereye aldıgınız malzemelerin yuzune kadar su koyun baharatları ekleyin, zeytinyagını gezdirin, orta ateste pisirin. Pisme suresi yapragınızın durumuna gore degisecektir. Suyu biterse eklemeyi unutmayın.

Bu kadar 🙂

Dilerseniz sarımsaklı yogurtla servis edin. Bakmayın, zateb uyduruk tarif siz istediginiz gibi, gonlunuze gore sekillendirin.

Ustelik mis gibi etkinlik, cocuklarla toplayın, cocuklarla yırtın. Biz birlikte topladık, yarısını yavrucadı yırttı, bayıldı 🙂 Hepiniz icin guzel bir anı, lezzetli bir an olarak kalacak eminim.

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin