Balkon Bahçeciliği: Sezon Sonu Hazırlıkları

Balkon Bahçeciliği: Sezon Sonu Hazırlıkları

Aralık 15, 2017 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Yılın sonu.. Belki en büyülü zamanları bu sıralar.

Yenilenen dilekler, tazelenen umutlar..

Hayırlı sonlar olsun hepimize ve dahi hayırlı başlangıçlar.

Ekti, biçti, yetiştirdi, topladı, sakladı, kuruttu, duruttu derken bahçecinin de sezonunun sonu geldi çattı.

Kış ayları sezon sonu kontrolleri ve aslında yeni sezonun gizli ilk hazırlıkları için biçilmiş kaftan. Özellikle balkon bahçeciliğine veya bahçe bostanlarına yeni başlayacak olanlar için.

Kendim hem uzun süre teras tarlayı yetiştirirken (balkon bahçesi) hem de şimdi bahçe bostanımızla ilgilenirken yaptıklarımdan bahsedeyim istedim. Böyle bir liste arayanlar varsa, dilerim kullanışlı olur.

  • Henüz toprağa kavuşturmadığınız, ilkbaharda çıkacak olan soğanlı bitkiler varsa (ılıman iklimli bölgelerde) dondan evvel hala toprağa koyabilirsiniz.
  • Bezelye, bakla, sarımsak, soğan için (ılıman, henüz don olmamış bölgelerde) gün dönümüne kadar hala şansınızı deneyebilirsiniz. İlk baharda minnik bebekleriniz olması muhtemel 🙂
  • Özellikle balkon bahçelerinde saksıda, taşınabilir konteynırlarda dondan etkilenecek yeşillikleriniz varsa artık don takvimine dikkat edip, gecikmeden içeri alabilir veya şiddetli rüzgar ve dondan korumak için amatör seralamalar uygulayabilirsiniz.
  • Dışarıda kalacak olan konteynırlar için rüzgarları ve gün ışığını hesaba katarak yeniden yerleştirme yapmayı düşünebilşrsiniz. Maksimum gün ışığı yararlanımı, minimum rüzgar zararı..
  • Bitki üzerinde bıraktığınız tohumluklar varsa artık toplayıp, tohumların tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra etiketleyip kaldırabilirsiniz.
  • Kuruyan, sökümü gelen bitki gövdelerini toprak üzerinden kesip oldukları yere serip kış malçı yapabilirsiniz. Topraktan aldıklarını tekrar toprağa sunma şansı bulmuş olurlar.
  • Malç olarak kullanmayacağınız kök, gövde, yaprak, dal vs komposta gidebilir. Kompostunuz henüz yoksa başlatmak için ne hoş bir neden <3
  • Eğer dışarıda yeşilliklerin yaşayamayacağı noktaya geldiyse iklim ve içeri alınamıyorlarsa ev içinde, cam kenarında, mutfak tezgahında hayat bulacak yeni mini ev bostanı için düşünmeye başlayabilirsiniz. Maydanoz, nane, buğday çimi, yeşil soğan, dere otu, tere, roka, kişniş, marul ev içerisinde yeterli güneş alan noktalarda yetiştirebileceğiniz bazı yeşillikler. Yetiştirme detayları için blogdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz. Balkon Bahçeciliğine Giriş okumaya başlamak için ideal.
  • Yine yılın bu zamanı özellikle malzeme eksiklerini yavaş yavaş hiç acele etmeden gidermek için oldukça ideal bir zaman. Listeler hazırlayıp eksiklerinizi, tamir gerektirenlerinizi, araştırıp soruşturacaklarınızı tespit edebilirsiniz. Sonra yavaş yavaş listeleri tamamlamak son ana bırakmaktan daha kolay olacaktır.
  • Dondan sonra yeniden dışarıda çalışmaya başlayana kadar yapılabilecek en yararlı şeylerden biri de bahar hazırlıkları, bostan oluşturma, tohumları filizlendşrme, fideleri büyütmek ve yerleştirme, toprak hazırlığı vs hakkında kitaplar okumak olacaktır. Eğer elinizde okunmayı bekleyen kaynağınız yoksa aradıklarınız elimde varsa paylaşabilirim. Elimde bu hususta epeyce e-kitap var. Eğer sizin elinizde paylaşabileceğiniz e-kitaplarınız varsa ben de onları okumaktan mutluluk duyarım.

Paylaşa paylaşa çoğalacağız, en nihayetinde <3

Kısa zamanda yazmak istediğim balkon bahçeciliği temalı iki yazı daha var. Eğer onları da kaçırmak istemezseniz bloğu eposta takibine almayı ihmal etmeyin.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sonradan hatırladığım şeyler olursa güncellerim.
Elbette yapılması gerekenler bununla sınırlı değil.Bahçe, balkon, açık alan, korunaklı alan, ekilip biçilen toprak, iklim vs her şeyi değiştirebilir. En önemlisi her an sürekli bitkilerinizi ve toprağınızı dinlemek, anlamaya çalışmak. Toprağınızı diyorum buna saksılarınızdaki tüm zerreler dahil ? Onlar bizim arazimiz, alanımız, bahçemiz, tarlamız. Her santimetre küpünü adımız gibi bilmeli, duymayı denemeliyiz. Tapusunun olmaması hiç bir şeyi değiştirmez, bizimler, bizimleler, bizi besliyorlar <3

Toprağınızın bereketi bol, ışığın ruhunuza yansıması bereketli olsun <3Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin