Basitleşmek, Basitleştirmek, Sade Hayat

Ekim 27, 2016 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Doyuyor insan, azıcık günün getirdiklerine açık ve birazcık da kanaatkar olunca aç kalınmıyor.
Dün bizim ev bu kareyle doydu, çok şükür. Daha ne olsun.

Haftada bir öğünü böyle geçiriyoruz biz, ritüele dönüştü. Yavru kuşa haşladığım patatesi biraz fazla tutuyorum o gün (genelde çarşamba). İri iri parçalıyorum yemek saatine yakın ılık patateslerimi. Gandalf gelirken bahçeden taze taze derip getiriyor yeşillikleri. Onları da parçalayıp atıyorum üstüne. Varsa bir kaç parça kapya, bol kekik, bol sumak, bool bol limon. Yanına biraz anne şuuşusu, taze ev ekmeği.. Ohh mis gibi akşam yemeği ♡

.

Hayat bu kadar basit ve özel anlar yaratma imkanı tanıyor bize. Bundan mutluluk duyma, buna şükretme iradesine sahibiz. Ne zenginiz hepimiz esasında. Ne kadar fazla, sonsuz hatta, seçeneğe sahibiz.

.

Soner bugün biraz geç gelecek gibi. Fonda moonlight sonata tıngırdıyor. Çocuklar kendi aralarında oyun kurmuş oynuyor. Hiç bir şeysiz, bi sopa var elinde yavrucadının, her bişey o oluyor. Diğerleri de ona uyuyor. Etrafında dönüp duruyorlar, notalar uçuşuyor etraflarında. Ve ben bunları düşünürken onları izliyor, gülümsüyorum. Ne duru bir akşama konduk, ne sade bir gün geride kaldı yine

.

Sade hayat işte.

.

Sadeleştirmeye çalışıyoruz ‘hayatı’ sanki karmaşayı hayat bize yüklemiş gibi, ama o eklentiler biraz da bizden ötürü galiba dimi?
Eşyalardan, mekanlardan, işlerden dem vuruyoruz bu konulara başlarken ya hani? Tersten mi gidiyoruz? İşleri mi zorlaştırıyoruz sanki?
Hazır olmadığımız, tanımadığımız bir sürece mi itiyor bu ‘herkesin tuttuğu yol’ bizi?
Kendimizi, ilişkilerimizi, zihnimizi, soframızı, gönlümüzü bi sadeleştirmeli önce belki. Gerisi kendiliğinden gelir mi? Yükler yavaş yavaş yerleri gelince çözülür de yürek damla damla durulur mu?

.

.

Bizim için öyle oldu. İyi ki.

Önce biz basitleştik ki basitleştirebilelim. Önce düşüncelerimizi, duygularımızı, iletişimimizi sadeleştirdik ki yüklerimizden azad olabilelim yavaş yavaş. 

.

.

Kendimize yük ettiklerimiz ortadan kaybolunca kalan, sade hayat işte..

.

Sade, sadece..

.

.

#yavrucadibuyuyor

#lunanindunyaturu #cadıkendinenotbırakmış

.

.

.

.

.

#sadehayat #simplelife #simple #yavaşyaşam 

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin