Başka Bir Dünya Mümkün Serisi: Fransız şehri sokak reklamını yasaklıyor, Panoların yerine ağaç dikilecek

Aralık 3, 2014 0 Yazar: Yasemin Aksoy

grenoble

Fransa’nın güneydoğusundaki Grenoble şehrinde açık alandaki tüm reklamların yasaklanması kararı alındı. Fransız şehri böylece Avrupa’da bir ilke imza atmış oldu.

2015’in ocak ayından nisan ayına kadar tamamlanması öngörülen uygulama sayesinde 64’ü billboard (reklam panosu) olmak üzere 326 reklam noktası kaldıralacak. Şehrin açık alandaki reklam kontratları da iptal edilecek.

Belediye başkanı Eric Piolle, sökülen reklam panolarının yerine 50 ağaç dikileceğini açıklarken, duvardaki reklam alanları da kamu spotlarıyla değiştirilecek.


590 bin avrodan vazgeçtiler

Kamu alanlarını özgürleştirmek için hayata geçirilecek uygulamada sosyal ve kültürel etkinlik duyurulara gerekli alanların ayrılması devam edecek.

Belediye bu kararıyla yıllık 590 bin avro (yaklaşık 1 milyon 590 bin TL) gibi bir kazançtan da vazgeçmiş oldu.

Öğrenci olmak için en iyi şehir

Grenoble şehri Fransa’da öğrenci olmak için en iyi şehir seçilmiş; Forbes dergisi tarafından da dünyadaki en yenilikçi şehirler arasında beşinci sırada göstermişti.

Kaynak

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin