"Ben PUPPP yenmiş kadınım oğlum!" Dedirtir bu hastalık; Gebelik Ürtikeri

Mart 21, 2015 0 Yazar: Yasemin Aksoy
Temsili Fotograf

Temsili Fotograf

“PUPPP HASTALIĞI

PUPPP ( Pruritic Urticarial Papules and Plaques of Pregnancy) gebelikte papül ve plak şeklinde kırmızı ve kabarık lezyonlarla seyreden gebeliğe özgü kaşıntılı bir hastalıktır. Gecikmiş bir aşırı duyarlık reaksiyonu olup iltihabi bir reaksiyon olarak düşünülmektedir. Bebekten anneye geçen hücrelerin cilde yerleşerek kaşıntıya neden olduğu ileri sürülmüştür. Ayrıca gebelikte artan östrojen ve progesteron hormonlarının da bu iltihabi reaksiyonu tetikleyebileceği ileri sürülmektedir. ”

300 gebede bir görülen bu hastalık bana rastgelmese şaşardın zaten değil mi dünyalı dostum 🙂 Valla ben de şaşardım 🙂

Anlatacaklarım komedili korku filmi tadında ve tamamen gerçek. Ama sen gülmeden oku ki başına gelmesin. Çok zor çok!

Bu hastalığın eenn talihsiz yanı tedavisi yok! Hani varsa sende sıçtın o kadar söylerim… Benden tavsiye hiiç doktor doktor gezme her önüne geleni deneme ki benim gibi “hayat artık hep mi böyle geçecek danrıımm hiç mi çaresi yoookkk!” diye ağlama oturup. Moralin bozulmasın. Ama şuna emin ol geçiyor 🙂

Ben ki gerçekten güçlü kadınım, belimi sakatladım yatalak oldum neredeyse 9 ay ama tek ağrı kesici almadım, onca migreni sinüziti ilaçsız yendim kurtuldum onlardan astımı alerjiyi her türlü sıkıntıyı alt ettim ağlamadan hatta anestezisiz dikiş atıldı gık çıkarmadım da bu meret hüngür hüngür ağlattı beni. Sen düşün nasıl bir bela.

Bazı vakalar doğumdan aylar önce başlıyormuş, (ahh benim canlarım o gebeleri kocaları çocukları kutsasın el üstünde tutsun yemin ederim kahraman onlar!) benimki hamilelikten itibaren arada tek tük kızarıklık falan yapsa da asıl doğumla tetiklendi. Okuduğum yabancı kaynaklar bünyes  hassas ve alerjik kadınlarda bu hassasiyeti en çok stresin bir anda ortaya çıkarttığını yazıyor. O konuda şanslıydım ben kocam sayesinde stressiz pamuk gibi bir gebelik geçirdim. Ama doğumun hemen sonrası bir anda hortladı ve tam 1,5 hafta benim canıma okudu bu PUPPP! Ama 1,5 haftada çözüp yendik kocamla şükür ki! Mutluyum gururluyum 🙂 5-6 hafta çekenleri duydum hatta aylar diyenler var 🙁

Öyle bir kaşıntı ve deri altı acısı ki bu tarifsiz! Üstelik sulanan minik kabarcıklar da oluyor yer yer ve acıyorlar. Alerjik bir durum olduğundan kızarıklık, bölgede aşırı ısınma ve şişlik de oluyor. Isı arttıkça kaşıntı kaşıntı arttıkça acı artıyor. Kaşıdıkça yırtılıyor kanıyor yara oluyor. Benim avuç içlerimde bile çıktı 🙁 Ki bu çok nadirmiş ve gerçekten çookk acı veriyor o bölgede.

Kendi deneyimlerim sonrası size şunları önerebilirim dilerim fayda görürsünüz

*** Sıcaktan uzak durun. Kesinlikle sıcak kaşıntıyı tetikliyor.

*** Sıcak suyla duş almayın. Ilıktan daha soğuk su kullanın hatta dayanabildiğiniz kadar.

*** Şampuan vs kimyasal içeriklilerden uzak durun. (ben zaten uzun zamandır bir no-poo yum 🙂 )

*** Türk kaynakların çoğunda nemlendirici krem kullanın falan yazıyor. Hiç faydalı olmaz aksine izin verin olabildiğince çabuk kurusunlar bence çünkü kurudukça acı ve kaşıntı azalıyor. Kızarıklıklar geçmeye yakın cildiniz çok kurursa o zaman doğal içerikli ürünlerle nemlendirin biz öyle yaptık iyi geldi.

*** Bu bilgi türkçe kaynaklarda yok, kadın erkek genç yaşlı okuyan her kimsen kenara not et! yakınına falan lazım olabilir! Biz bu bilgiye ulaşana kadar çektik çünkü, başkası çekmesin yazık 🙁 ÇAM KATRANI SABUNU! Doğal ve safını bulup bu sabunla döküntüleri günde bir kaç kez yıkıyorsun. Kurutabilir cildini, bırak kurutsun. Bana iyi geldi, dilerim fayda görürsün.

*** Bu bilgi de yine türkçe kaynaklarda yok bunu da not et, KARAHİNDİBA KÖKÜ ÇAYI! doktoruna danışmadan içme. İç derse iç içemezsen döküntülere onunla pansuman yap. Biz bundan da fayda gördük.

İlaç kullanmanı söyleyene aldırma Puppp ilaçla geçmiyor. İlaçlar da semptomlara yönelik zaten.

Geceleri daha da artıyor kaşıntı, bu bilgi altın değerinde ve kesinlikle uygulamalısın *** YATARKEN ELLERİNE ÇORAP GEÇİR 😉 *** Tırnakların da her daim kısa olsun.

Ben yırtıyordum cildimi resmen hem de neredeyse yok denecek kadar kısa kestiğim halde.

Ben çektim de benimle kocam da çekti yazık 🙁 Neyse ki kurtulduk. En büyük yardımcım desteğim o oldu benim <3 Bu yazıyı webte arama yapan beyler de okur muhtemelen. Karılarınıza kızmayın sakın sanmayın abartıyor 🙁 “yok lohusa” bu yok “azıcık kaşıntı” “vay efendim bu neyin nazı” demeyin valla çok acıyo çok kaşınıyo ya 🙁

Velhasıl biz böyle yendik bu puppp denen sinsi canavarı. 40 gün oldu hala daha ara ara kızarıklıklar ve kaşıntılar oluyor özellikle sıcaklık artınca ama ne yapacağınızı bilince çok fazla kalamıyor 😉

Şimdiden geçmiş gitmiş olsun. Lütfeenn lütfennn moralini bozma üzülme geçmeyecekmiş gibi gelse de üzülme geçiyor, valla 😉 <3

******* Yulaf kepeği de iyi geliyor diye bilgi aldık ama onu denemeden yendik biz o da aklınızda ola.

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin