Cebeli Bereket Kar Festivali

Cebeli Bereket Kar Festivali

Ocak 13, 2017 0 Yazar: Yasemin Aksoy

1 yıl oldu, kilikyalı oldum artık diyorum arada ama yine de her an insanı şaşırtacak bir şeyler var buralarda. öğrenmek hiç bitmiyor.
buranın insanı üşümek nedir soğuk nedir pek bilmiyor. çukurovada en sık şunu duyuyor insan “buralarda hava kapadımı kış, güneş çıktımı yaz deriz” gerçekten de öyle.

hata ava kapalıysa, üşünecek hava olmasa bile, kimse evden çıkmıyor, sokaklar bomboş.. soğukta giyinmeyi bilmediklerinden veya sevmediklerinden belki, sanki karakış gibi davranıyorlar. güneş varsa ve hava soğuksa bile dışardaki herkes sadece hırka ve belki bi incecik ceketle, ben bere mont eldiven botla donarken.. hal böyle olunca karı bilmezler, kışı tanımazlar gibi geliyor insana. ama meğer kara bizden sevgililermiş buralarda

.

.

insanlar dağlarda kar görünmeye başladımı arabalarca toplaşıp yaylalara pikniğe gidiyorlar. görünce inanamadım. aynı eski türk filmlerindeki gibi, farkı kar üstünde olması.. yüzlerce insan birlikte kar topu oynuyor, kardanadam yapıyor. dağ yolları insan dolu oluyor kendiliğinden oluşmuş bi festival gibi.
çocuğunu kapan aileler yola düşüyor. kara varmak için kilometrelerce yol gidiyorlar.
ilginç yer kilikya.
benim kara ne kadar sevdalı olduğumu biliyor gandalf, dağlarda kar görünce geçenlerde sürpriz yaptı bize. çıktık yaylalara.
köyden ayrıldığımızda hava günlük güneşlik, belli yüksekliğe kadar öyle gidiyor, sonra bi köşeyi dönüyorsunuz kenarlarda kar başlıyor. az daha gidince ağaçlar beyazlamış, sonra toprak karla örtülü, arkada masmavi gökyüzü ve tepede güneş. serap gibi. biraz daha gidince dağa çıkan yol tamamen kapalı karla. her yer çatır çatır buz, şaka sanki.

yol boyunca gördüğüm manzaraya öyle şaşırdım ki. kar başladıktan sonra sağlı sollu park etmiş araçlar var. yol kenarında, orman içlerinde kar oynayanlar. karda piknik yapanlar.. yollarda ocak kurmuş çaycılar.
öyle çok güldüm ki, araba kaputlarına kardan adamlarını yapıp aşağıya indiriyor çoğu aile. her arabanın arkasından bi minik kar adamı gülümsüyor. hayatımda gördüğüm en doğal, en sevimli festival bu ♡♥♡ (zorkun yaylalarında muazzam bir kar festivali, karsambaç etkinliği vs düzenlenebilir, arabası olmayıp gelemeyenler toplu taşımayla taşınabilir, pek de güzel olur yetkililer bence duyun sesimi.. “çukurova kar festivali” oldukça alışılmışın dışında ve hoş olmaz mıydı?)

.

.

arka sileceklere asılı çantalarda karlar var,

gandalf “aşağıdan sipariş vardır” deyip gülüyor “karsambaç yapacaklardır” ekliyor sonra

“keşke pekmez olsaydı yanımızda”

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin