Çiftçi toprağı terk ediyor!

Çiftçi toprağı terk ediyor!

Kasım 22, 2015 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Çiftçi toprağı terk ediyor

(Cumhuriyet – 21 Kasım 2015)

“Türkiye’de son bir yılda yaklaşık 98 bini aşkın çiftçi üretimden çekildi. Mersin’de 9 binden fazla çiftçi, Antalya’da da 2.500 çiftçi üretimden vazgeçti.

Bir yandan üretim maliyetlerinin artması bir yandan iklim değişikliği 98 bin 409 çiftçiyi üretimden kopardı. Üretimden çekilen çiftçi sayısı bakımından Akdeniz Bölgesi ilk sırada yer alırken onu Orta Anadolu izledi.

Türkiye’nin turfanda ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan, yaş meyve sebze deposu olan ve ekonomisi tarımla canlanan Antalya’da son bir yılda 2 bin 500 çiftçinin faaliyetini sonlandırdığı belirtildi.”

12274650_415496351982528_5754398962574571837_n

Bu rakamlar içimi eziyor benim.

Toprağa küsülür mü? İnsanlar nasıl bu kadar çaresizleştiriliyor?

Kim ister toprağına küsmek, köklerinden sökülüp bambaşka diyarlara, betonlara savrulmak… İnsanları hiçleştiriyorlar, köksüzleştiriyorlar, topraksızlaştırıyorlar bizi. Betonlaştırıyorlar.

Saksılarımızdaki,

balkonlarımızdaki,

bahçelerimizdeki toprağa daha fazla sahip çıkıp onu daha fazla sevip okşamalıyız biz.

Toprağına küsen herkese rağmen biz daha fazla konuşmalı, daha fazla gülmeliyiz toprağımıza.

Şimdilik toprağımızla sadece ellerimiz meşk etse de; kök salacağımız, yavrularımızı doyuracağımız toprağa özlemle, dokunabildiğimiz her toprağı yeşertmeli daha fazla toprağı yaşatma çabasında olmalıyız.

Biz istersek bunu başarabilir, bu akımı tersine çevirebiliriz.

Temiz tarım yapmak için,

sistemin istediğini değil kalbimizin dilediğini toprağa sunmak için,

ruhumuzu onarmak için,

boşalan o topraklara doğru akışımıza niyetlenip buna hazırlanabiliriz.

Yapabiliriz.

Yapalım.

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin