Cumartesi Sineması: Ters Yüz Inside Out

Cumartesi Sineması: Ters Yüz Inside Out

Aralık 12, 2015 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Zihninizde ne donup durdugunu hic etraflica dusundunuz mu?
Kafamizin icinde o duyup durdugumuz sesler kimlere ait olabilir ki?

Boyle sorular etrafinda donen bir hayal degirmeni bu senaryoyu ortaya cikarivermis.

inside-out-651

İzleyeli epey zaman oldu, taslak uzundur bekliyor ama yayinlamaya firsat olmadi.

Bugunlerde birilerinin yolunun bu guzellikle kesismesine vesile olacakmisiz demek 🙂

Pixar her daim kredi verdigimiz bir kac isimden biri. Kısa filmlerini de uzun metrajlarini da hevesle izliyoruz. Son zamanlarda genel olarak yapimlardan pek tat alamiyoruz. Yeni fikir ureten ve bunu hakkiyls yapan cok olmadi 2015 boyunca. Pixar da bu cizgideydi. Genelde devam filmleri cekti onlar da cok ozgun sayilmazdi. Elbette izletti yine kendini ama cok da heyecanlanmamistik acikcasi.

Fakat bu projeyle Pixar 2015i arti puanla kapatir bence.

Ters Yüz özgün bir konuda olusturulmus hos bir orguye sahip.
Basrolde duygularimiz var.
Nese, huzun, korku, ofke zihnimizde neler yapiyor biir bir aktariyor film. Bu konuyu onlarca saatlik akademik dersle bile bu kadar net anlatamiyorlar cogu zaman. Harika ozetlenmis ve cok da guzel gorsellestirilmis filmde.

Soyleyebilecegim cok sey var ama spoiler da vermek istemiyorum acikcasi 😉 Yasadigimiz her duygunun kiymeti, her aninin her anin ne kadar kiymetli oldugunu bir kez daha animsatiyor bu film.

Hani derler ya gunun sonunda birine ne soylediginden cok ona nasil hissettirdigin onemli diye, iste bu” hissetme” “hissettirme” hadisesinin ne denli muhim oldugunu tum ciplakligiyla gozler onune seriyor.

Senaryo guzel, cizgiler ve dil cocuklarla da izlenebilecek kadar yalin ve net dolayisiyla ailece izlenebilir. Esprili, duygu yuklu, akici, sevimli bir film. Biz severek izledik, devam filmi gelecek diye dusunuyoruz.

Kahkaha atarken gozleriniz yasaracak, hazirlikli olun 😉

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin