Dua: ‘hayallerinin içinde yaşa’

Dua: ‘hayallerinin içinde yaşa’

Nisan 2, 2018 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Hayallerine geciken insanlar var bu alemde

Hayallerini kaçıranlar

Ve hatta hayalleri onlardan kaçan insanlar

 

Ve Hayallerini beklemeye almaya çalışanlar

 

Öyle ya hayaller bu topraklarda hep turşu gibi anıldı, kurarsın, adeta kurar kapatır karanlık soğuk bir yerde beklemeye bırakırsın.

 

Belki de öyle değil aslında? Belki en hoş rayiha, güneşli havadar ılıkça da bir hisle, içinde olduğun anı hayal kılmakta? Yüreğine damladığı anda bir düş onu yaşamaya, yaşatmaya başlamakta?

 

Bekletilir mi hayal? Çiş değil ki bu geldi mi tutasın.. Tutamazsın. Uçar gider.

 

Bir bakmışsın var, bir bakmışsın puff duman olmuş, savrulmuş. Çoktaan onu arzuladığın zamandan dönmüş dünya, güneş öte yanına vurmuş. Canına yazık değil mi? O seni bırakıp gitmiş. Öyleyse sen niye onun peşinde koşasın?

 

Hayaller de nefesler gibi aslında, nasıl ki aynı nefesi tekrar alamıyorsan, aynı hayali de aynı ahenkle ertesi zamanda tekrar kuramayabiliyorsun. Değişebiliyor her şey, bugün öyle gördüğünü yarın böyle görebiliyorsun çünkü sen de her an, hem aklınla hem yüreğinle değişiyorsun.

 

Hiç çekinme, değişmekten dönüşmekten,

 

kanatlanıp uçmaktan ürkme tırtılım.

Ve o ana dair hayallerini, fikirlerini hayata geçirmekten

hiç vazgeçme.

 

En güzel fikirlerin en tatlı düşüncelerin en cilveli yanı nedir biliyor musun? Kıpır kıpır olurlar. Tutamazsın onları da, durmazlar yerlerinde. Bir saniyelerini bile boşa harcatamazsın. İlgi beklerler. Boş bırakılmak istemezler. Beklemeye alınmazlar.

 

Kıymet verdiği, kıymetini bildiği şeyleri beklemeye almaz zaten insan, alamaz. Yürekte, bir halde, irtibatta olur onlarla, düşünür dokunur, konuşur, yaşar, yaşatır. Ve kimse yürekten sevdiği şeylerin uzağına düşmesine izin vermez gerçekte. Çoğu zaman insanlar kendilerine bile itiraf edemez, sen anımsa, aklında yüreğinde ne varsa onlar saçılır gününe gecene ve baktığında etrafında neler çarpıyorsa gözüne onlar yerleşir usul usul aklına ve yüreğine.

 

İşte o yüzden hayallerinin içinde yaşa hep diye diliyorum sana baktıkça. İçinde olursan eğer, geç kalmazsın düşlediklerine.

 

Duamda hep,

Düşlediğin anı yaşa ve yaşadığın anı düşle.

 

Tesbih oldu gözlerime,

Kendinden, ruhundan, yüreğinden uzağa düşme.

.

.

.

Balkuşuma

2018 bahar ekinoksu

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin