Ebegümecinin Faydaları

Ebegümecinin Faydaları

Şubat 23, 2016 0 Yazar: Yasemin Aksoy

O eskilerden kadim zamanlardan kalma hallerden, toplamacılık.

Nasıl mutlu oluyorum yabani ot peşine düşünce.

Sadece ot mu, asla! Aşısız yaban meyveler, yabanda yetişmiş kendiliğinliğine aşık olunası sebzeler. Mantarlar hele, off off!

Mevsiminde doğanın sunduğu nimetlerle beslenmenin sağlık üzerine etkisi hakkında sık sık yazıyorum diğer yazılara da göz atabilirsiniz. İşte mevsim doğanın canlanıp otlarını şifamıza armağan ettiği vakit.

Şimdi tam da zamanı yaban otu izi sürmenin. Öyle bir maceraki peşi sıra gidilince bambaşka diyar kapıları açılıveriyor insana. Şifa, dinginlik, rahatlama paha biçilemez. Terapi desem yeri, evet.

Göz göze gelince en çok içimi kıpırdatanlardan, ebegümeci.

Gozumun bebegi <3
Mallow/ Malva sylvestris /Ebemgömeci/Kömeç
En kolay tanıyacağınız en zararsız canlardan biri.

Toplayıcılığa başlayamak niyetinde olanlar için tam sırası şimdi.
Mevsimi geldi, cikilir bulunur toplanir salatasi yapilir kavrulur cayi icilir. Bahcede, saksida cikarsa sukredilir <3İşte aşağıda bahçemin güzeli!

12743575_1033724849999172_327120674367024230_n

Yagmurlardan sonra cikiverdi. Sirtini da dayamis isirganlarima. Mis.
En sevdigim sey yabani saglikli otu topragimdan yemek.

Cvitamini deposu, antikanser, demirden, fosfordan zengin, yesilin en tatli tonu, ahh hele o güzelim çiçekleri yok mu, daha ne olsun! Yalniz hamileler ve saglik problemi olan yaslilar dikkatli olmali kan basincini dusurme etkisi oldugu soyleniyor.

İşte kaynaklarda geçen şifalarından bazıları:

“Kendi kendine yetişen ve mor renkte çiçekler açan bir bitki olan Ebegümecinin yaprakları sebze olarak, çiçekleri de ilaç olarak kullanılır.

EBEGÜMECİNİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ

Protein ve C vitaminince zengindir. İçeriğindeki malvin ve malvidin dolayısı ile diş etleri için plak önleyici ve ağızdaki bakterilere karşı mükemmel bir prooksidan özelliğe sahiptir. Ağız gargaraları, faranjit ve kronikleşmiş bademcik iltihaplanmasına iyi gelir. Bileşiminde % 10 – 15 müshil yapıcı maddeler olduğundan yumuşaklık verir.

Taze yapraklarından hazırlanan lapası çıban ve yaraların ağrısını dindirmede kullanılır.

Akciğerlerde balgam toplanmasında, öksürük ve bronşitte, ses kısıklıklarında, anfizemde faydalıdır.

Ayak şişkinlerinde, kırık ve çıkıklardan ileri gelen şişkinliklerde banyoları çok yararlıdır.

Göz kuruluğu çekenlerde çayı ile pansuman iyi gelir.

Burun kanamasını durdurur. Burun tıkanıklığını giderir.

Mide ve bağırsakların muntazam çalışmasını sağlar. Kabızlığı giderir. Mide bulantısı ve kusmaları önler.

Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir.

Alerji, ciltte alerjiler sonucu görülen kaşıntılarda bitkinin çayı çok büyük fayda sağlar.

EBEGÜMECİ NASIL KULLANILIR?

Tazesi sebze olarak tüketilir. Kuru yaprakları ve çiçekleri de suda kaynatılmak suretiyle Ebegümeci çayı olarak ya da lapa haline getirilerek haricen kullanılır. Lapa haline getirilip çıbanların, yaraların ya da egzama olan bölgenin üzerine konursa yararı görülür. Kaynatılıp demlendikten sonra ellere ve ayaklara banyo yaptırılırsa yorgunluğu giderir. Gözlere pansuman yapılırsa gözleri dinlendirir. İnce ciltlere de faydalıdır.”

Şifa ile.

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin