Eğitim Sisteminden Davacıyım | Haftanın Kısa Filmi | Soğuk Duş Etkili

Eğitim Sisteminden Davacıyım | Haftanın Kısa Filmi | Soğuk Duş Etkili

Temmuz 11, 2018 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Haftanın Kısa Filmi

Bu Sistemden Davacıyım

Eğitim, dünyanın kanayan yarası. Bir kaç istisna lokasyon hariç, dünyanın neredeyse hiç bir yerinde eğitim sistemleri ihtiyaçlara cevap vermiyor. Çocuklar yarış atı gibi koşturuluyor ama aslında sonuçta hiç bir yere varamamış, kafasında hayatına devam edeceği yola dair pek çok soru işaretleri olan yetişkinler olarak mezun oluyorlar.

O sınavdan o sınava koşturan, nefes arasını zor bulan çocuklar aslında hayatta kalma becerileri, sanat, insanlar arası ilişkiler, topluluk olma yetileri ve hatta günümüz teknolojisine dair hiç bir şey öğrenemeden hayata atılıyorlar.

Belgeler gittikçe anlamsızlaşıyor, diploma artık kişinin iş yapabilme yetisine dair yeterli veri sağlamıyor. Kendilerini, bir birey olarak, çok yönlü geliştiremeden iş hayatına atılmaları beklenen yetişkinler bunalımdan bunalıma koşuyor. Yaşadıkları hayattan asla tatmin olmayan, sürekli tüketip tatmin olmaya çalışan, ama kendini bulmakta, huzuru yakalamakta zorlanan insanlara dönüşüyorlar.

Sistem zorluyor.
Sistem yoruyor.
Sistem insanlara kendini kaybettiriyor.
Sistem çocukları boşlukta amaçsızca salınan beden parçacıklarına dönüştürüp sonra da dahice şeyler yapmalarını bekliyor ve yapamayanları acımasızca etiketlemekten de hiç çekinmiyor.

Sistem damgalıyor ve o damgadan sıyrılmaya çalışmayıp kabullenip mutsuz yaşamaya mecbur kalmamız için her yola başvuruyor.

Ve işte bu video Yetmedi mi? Diyor..
Yanlışsın, senden razı değilim. Davacıyım.


.
.
İyi seyirler
.
.
.
.
Daha fazlası, eğitimle ilgili diğer fikirlerimizi içeren yazılara uğramayı unutmayın.

#eğitimsistemi
#eğitim
#değişim
#dönüşüm

#sürdürülebilirevlilik

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin