3 Adımda Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı (En Kolay Yöntem)/Sesli Yazı

3 Adımda Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı (En Kolay Yöntem)/Sesli Yazı

Aralık 26, 2017 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Elma sirkesi evlerimizin en kıymetli jokerlerinden biri. Gıda olarak, temizlik malzemesi olarak ve hatta ilaç olarak hiç tereddüt etmeden kullanıyoruz.  Asırlardır her derde deva olarak kullanılan sirkenin tarihi neredeyse insanlık kadar eski.

Peki market raflarında satılmaya başlamadan önce, en eski zamanlarda nasıl yapılıyordu sirke? Evde sirke yapmanın en basit yolu nedir?

Yazıyı okumaya vakit yoksa, eller meşgulken, gözler dinlenirken aşağıdaki linkten dinleyebilirsin <3 Sesli Yazı,

 

3 Adımda Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı

Sirke yapmak, evinde sağlıklı gıda ve sağlıklı temizlik malzemesi kullanmaya niyet eden insanın edinebileceği en büyülü hobi. Elmadan armuta nardan alıça pek çok meyvenin sirkesini bir kaç adımda kolayca hazırlayabiliyoruz. Üstelik maliyeti düşük, özel ekipman gerektirmiyor ve fiziksel olarak hiç yorucu değil. Ek olarak tek ihtiyaç zaman.

Pratik Yöntemle Elma Sirkesi Hazırlamak için Gereken Malzemeler

  • Kavanoz
  • Kavanozun 3te1 ila üçte ikisini dolduracak kadar elma
  • İçme Suyu
  • Varsa maya olarak ev sirkesi veya sirke anası (şart değil)
  • Kapak olarak bez ve lastik

İhtiyacımız olan malzemeler bu kadar. Malzemeler nasıl olmalı?

Elma: Mümkün olduğunca doğal, ilaçsız olursa en iyisi. Ama kendi ağacınız olmadıkça, veya dağdan yayladan yaban elma toplamadıkça emin olamazsınız. O yüzden elmalarınızı sirkeli suyla bir güzel yıkayın. (Normalde burada hep yayla elmamız var. Ben yıkamadan yapıyorum. Ama geçtiğimiz günlerde bir blog takipçimiz “yıkarsak sirke olmazmış temiz elma bulamıyorum ne yapayım” diye sordu. Böyle düşünenlerin içi rahat etsin, öyle de olur diye bu kez elmalarımı yıkayarak yaptım son sirkemi. Fotoğraflarını aşağıda bulabilirsiniz.) Ve en güzel sirke kış elmasından oluyor, en tatlı elma onlar olduğundan. Ama ekşi elmadan da oluyor. Ben Sonere çok tatlı olmayan yeşil yayla elmalarından yapıyorum. Oldukça hafif, mis kokulu, açık renkli bir sirke oluyor. Ama çok, süreç uzuyor, biraz daha dikkatli olmak gerekiyor kontamine olmamasına ve sonuçta çok keskinleşmiyor. Ne kadar şeker, o kadar asidite. İlk yaparken garanti olsun diye bulabildiğiniz en tatlı elmaları kullanmanız en iyisi. Elmanın miktarıysa kullanacağımız kavanozun boyuna bağlı. Kavanozumuzun 3te biriyle üçte ikisi arasında bir yerlerde kalsa sirke oluşumuna kafi. Örneğin 5litrelik büyük bir kavanoza 2-3 kilo arası elma yetiyor. 1 litrelik kavanoza 2-3 elma gibi. Göz kararı belirleyebilirsiniz.

Balkuşum Elmaları Yıkarken. Diğer her şey gibi sirkeyi de birlikte yaptık:)

Kavanoz: Kavanoz plastik ve metal olmasın. (asit değeri yükseldikçe tepkime riski artıyor. güzelim sirkemizi zararlı hale getirmeyelim) Toprak küpler, ahşap fıçılar varsa pek güzel olur. Ama her evde onlardan bolca olmuyor. En pratik, kolay bulunan malzeme galiba cam bizim için. Cam olsun ve geniş ağızlı olsun. Bunlar önemli. Kavanozu kaynatalım ve sonra içini sirkeli suyla bir güzel çalkalayalım ki sirkemize bulaş olmasın.

Su: Kullanacağımız su çeşme suyu olmazsa iyi olur. Çünkü önce klor, sonra da içindeki diğer maddeler (kireç vs) fermantasyon sürecini olumsuz etkileyebilir. Kaynak suyu kullanalım.

Maya:  Varsa maya olarak elma sirkesi veya sirke anası kullanabilirsiniz süreci garantiye almak ve kısaltmak için. Ama yoksa önemli değil. Sirkeleşme yine de olacaktır. Bunlar yoksa kavanozun dibine bırakacağınız bir kaç nohuttan yardım alabilirsiniz fakat ona dahi luzum yok aslında. (sirke anası ve sirke oluşumu hakkında merak ettikleriniz varsa şu yazıyı okuyabilirsiniz.

Gelelim Yapılış basamaklarına:

Birinci Adım: Elmaları bölüp kavanoza alalım. (Ne kadar küçültürseniz o kadar hızlı gerçekleşiyor fermantasyon. İsterseniz elmayı sıkıp sadece suyunu bile kullanabilirsiniz. O süreç biraz daha farklı hazırlanıyor. Denedim aynı sonuç için, o bana biraz daha zahmetli geliyor.)  Çok çürük küflü vs yerleri yoksa ben elmanın sapını çekirdeğini her şeyini koyuyorum. Tercih sizin, içiniz nasıl rahat ederse.. 

Elmalar iri küpler şeklinde doğranıp kavanozda yerini aldı


Kavanozda yeteri kadar elma oldu, mayası eklendi. Bu oldukça koyu bir sirke olacak. İlaç hazırlamak için kullanacağım çünkü. Salatalara kullandığım sirkeyi çok daha az yeşil elmayla ve daha açık hazırlıyorum. Gandalf sirke kokusunu sevmiyor çünkü

İkinci adım:  Kavanozda yeterli elma olunca kullanacaksak mayayı ve de suyu ekleyelim.  Koyu bir sirke istiyorsanız elmaların üzerini biraz geçince su eklemeyi bırakabilirsiniz. Ben kavanozu göz kararı üçe bölüyorum. Yaklaşık üçte birini (ağzı daralmaya başladığı noktadan yukarı) hava boşluğu olarak bırakıyorum. O havaya sirkenin ihtiyacı var. Suyu oraya kadar ekliyorum. Bu benim için işe yarayan sonucu verdi. Deneyerek, tadarak siz de zamanla kendi sirke yönteminizi bulacaksınız, emin olun.

Üçüncü adım: Kavanozumuz hazır. Kapak takmıyoruz. Ağzını temiz bir bezle güzelce kapatıyoruz lastikle-iple sabitliyoruz ki meyve sinekleri girip kurtlamasın. Direk güneş almayan, loş bir noktada oda ısısında bekleyecek. Biraz da zaman ekleyeceğiz üzerine ama teorik olarak, sirkemiz hazıırr 🙂 (kültürü başlattığınız tarihi not almayı unutmayın)


Bir kaç günün içinde elma suya rengini verecek ve kabarcıklanmalar göreceksiniz. Sonra da yavaş yavaş elmanın posası yumuşayıp suya tortu olarak karışacak. Bu benim sirkemin bir gece sonraki hali. İşte kuvvetli bir maya bu işe yarıyor, süreci oldukça hızlandırıyor.

Bundan sonra gereken meyveler dibe çökene kadar temiz bir tahta kaşıkla kavanozu sabah akşam karıştırmak. 2-4 hafta sonunda elma şırası oluşacak. (hard apple cider) Sirke oluşumunu anlattığım yazıda açıklamaya çalışmıştım, sirke oluşurken önce alkol oluşacak ki sirke bakterileri işini yapıp etil alkolü asetik asite yani sirke asitine çevirebilsin. Yeterli alkol oluşup meyveler dibe çökünce karıştırmayı bırabiliriz. Artık sirke anası oluşacak ve alkollü bu solüsyon tamamen sirkeye dönüşecek.

O süre de ısıya, şekere vs göre değişse de ortalama 2-4 hafta. Sirke anası yavaş yavaş suyun içine batmaya başladığında artık sirkeleşme tamamlanmış oluyor. Tadıp istediğiniz sertlikteyse şişeleyip kaldırabilirsiniz.

Doğal sirkenin fermantasyonu durmuyor. Şişelendikten sonra da devam ediyor. Sirkeniz zamanla biraz daha sertleşecektir. Şaşırmayın.

İnsan önce “ne yani bu kadar mı?” diyebiliyor, bu kadar. Aslında arzu eden herkes minicik bir köşeyi kavanoz adası ilan edip hemen şimdi evde ne varsa onunla başlayabilir sirke yapmaya. Hatta gün içinde yediğiniz elmaların kabuk gibi artıklarını biriktirerek bile elma sirkesi oluşturabilirsiniz. Zaman bulursam o yöntemi de yazmayı çok istiyorum aslında. Özellikle çocuklu evde, iki kere ısırılıp sağda solda  bırakılan elmaları görünce sevinmeye sebep olacak bir şeyler olması güzel oluyor 🙂

Atladığım, ya da tam açıklayamadığım bir nokta olursa lütfen sorun. Bildiğim bir şeyse fırsat bulduğumda yanıtmaya çalışırım. Değilse araştırıp birlikte öğreniriz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Şifa diye, ilaç niyetine..

Afiyet , huzur olsun.

.

Bu mevsimde yapılabilecek en güzel şeylerden biri de EV YAPIMI BOZA.

Okumak isterseniz tarifi şurada .

Diğer Doğal Tarifler için yukarıdaki menüden Başka Bir Mutfak çekmecesini karıştırmaktan da çekinmeyin <3

Işık ve aşk ile..

Sevgiyle

Yasemin

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin