'Gün dönümü geldi, müjdelik isterim' Hoşgeldin Yule

'Gün dönümü geldi, müjdelik isterim' Hoşgeldin Yule

Aralık 20, 2016 0 Yazar: Yasemin Aksoy


‘Gün dönümü geldi, müjdelik isteriim’
Kış büyüsü iyice gösterecek önümüzdeki bir kaç gün kendini. Yılın en uzun gecesi yaşanacak, en uzun gölgeler görülecek ve sonra yer ana güneşi yeniden doğuracak. Samhaini anlatırken birazbahsetmiştim ya, işte o güneşin uyanıp yatakta döndüğü zamanlar geldi.
Şimdilerde nuel krismıs vs hristiyan tekelinde gibi algılansa da esasında 21aralık güneşin günü.
Esasında kadim zamanlarda güneş yılları yaşanırken o yıllık döngünün sonuymuş ve dahi başlangıcı,21aralık.
Kuzey hemisferde kış dönümü olan gün çook eski zamanlardan beri bayramlar kutlamalar kutsamalar ve ritüellerle özdeşleşmiş.
Her ne kadar şuan noel baba marka olsa da esasında hıristiyanlık tarihinden önce kış bayramı pek çok kültürde varmış ve hepsinin de birer ‘kış bilgesi’ mevcutmuş. eskitürke ay nurundan olma’ayazata’ hediyeler dağıtırmış, tatara’qış babay’ azeriye ‘şaxsababa’. Kadim zamanlardan beri bu uzun ve soğuk gecede güneş tekrar çağırılır, yemeklerde birleşilir, hediyeleşilir ve yaprak dökmeyen, herdem yeşil ağaçlar süslenir altında toplanılır ateşler yakılıp söyleşilirmiş. Hatta çook eski zamanda türklerin bu döneme rastgelen akçamlar süsleyip eğlendikleri bir ‘çam bayramı’varmış.
Eski türkler için yeni yıl ‘nardugan’ kış dönümünden sonraki ilk dolunaydaymış ve duysanız ‘aha noeli oradan mı uyduruklamışlar’ diye şaşacağımız şekilde kutlanırmış.
Yılın bu zamanı amerikana da masal, rusa da azeriye de türke de.. Pagana da bayram, hıristiyana da, deiste de ateiste de müslümana da.. Çünkü doğaya bayram.
Bayram toprağa.
Geceden günü doğuracak yer ana,

Soğuktan sıcak, karanlıktan ışık.. Güneş yeniden ısıtacak, günle gece savaşında gün galip gelip uzamaya başlayacak.. Umut yeşerecek, toprak bahara hazırlanacak.. Yule geldi vardı..

Aydınlık karanlığa yetişmek için fırsat yakaladı.. Gün geceye erişene dek gece damla damla küçülecek, ışık daha çok yüreğe daha uzun dokunacak.
Yenilenme zamanı.

Niyetlenme zamanı.

Yılı kapatmaya hazır olmalı.
Kutlu olsun Yule,

Işık yeniden doğuyor,

Yeniden yürüyecek güneş dünyada.
Haber veriyor yer ana, fısıldıyor ay, göz kırpıyor güneş.. sabret diyor, soğuklar karanlıklar geçecek, yule’a vardın mı ferahla
az kalmıştır bahara.

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin