Her Eve Bir Bostan * Balkon Bahçeciliğine Giriş

Her Eve Bir Bostan * Balkon Bahçeciliğine Giriş

Şubat 10, 2017 1 Yazar: Yasemin Aksoy

Evde roka, tere, maydanoz, marul, cilek, turp, salatalik, domates, ispanak, sogan, sarimsak yetistirme yontemleri ve hazirliklariyla ilgili yazdigim yazilar, balkon bahceciligi basliklari bu yazida derlendi.

“Kendi gıdanı yetiştirmek kendi paranı basmak gibidir”

Nasıl büyüleyici bir cümle. Ve kendi gıdasını yetiştirmenin insanda yarattığı his gerçekten de böyle. Mutfak tezgahında, pencere kenarında, balkonda, terasta, bahçede, bağda… Nerede varsa bir avuç toprağı, orada, insanın kendi gıdasını yetiştirmesi gibisi yok.

bahcecilik-surdurulebilir-evlilik

 

Biz bunu deneyimlemeye başladığımızda, ne kadar büyülü bir şey olduğunu tadınca, bu deneyimlerimizi başkalarıyla da paylaşmak istedik.

Eş dost arasında, katıldığımız çemberlerde, toplaşmalarda, mahalle meclislerinde aynı hayalleri paylaştığımız ne kadar çok insan olduğunu gördükçe paylaşmak ihtiyaç haline geldi.

Sözümüz herkese hitap etmeye bilir, yüreğinde o heyecanı taşımayana boş gelebilirdi belki ama bir parça toprağın hasretinde olana gerçekten büyülü gelebilirdi ve yalnız olmadığını hissettirip “biz bunu bu şartlarda yaptık sen de yapabilirsin, deneyebilirsin” anlamına gelebilir minicik bir kıvılcım olabilirdi.

2012 yılında istanbulda caddebostanda yaşarken saksılarla, pet şişelerle, terasımızda başladı bu macera. Yıllarca kendimizi toprağa, bahçeye hazırladık ve bir kaç ay önce bahçemiz de oldu, bir köyde yaşıyoruz, sonunda. Ama burada yazdıklarım, domates ağaçlarım, canlı salata kaselerim, salatalık ormanlarım.. hepsi saksılarda balkonlarda şehir şartlarında yeşerdiler. “Evim Doğa, Doğa Evimde” dedim. Ben gidene kadar o doğa buraya gelecek dedik Sonerle ve terasımızı kovanından minik “terastarla”sına mini bi çiftliğe çevirdik.

O zamandan bu yana fırsat buldukça yazdım. Ev yapımı ekmek, salça, sos, yoğurt, kış hazırlığı, yaz hazırlığı, balkon bahçesi vs. her şeyi yazamadım hatta çoğu şeyi yazamadım bekliyorlar yüzlerce yazı taslaklarda ama yılların sonunda artık “çok şey” birikti burada. En çok kızım için yazıyor olsam da aynı zamanda hepimiz için bu notlar. Bu zaman kadar pek çok “kardeş bostan”ımız için de faydalı oldular.

Eğer yüreğinin bir köşesinde dünyayı biraz daha yeşertmek, kendi gıdasını yetiştirmek olan birilerine ulaşırsa bu yazılar, işte o zaman boşuna yazılmadılar demektir.

Bu hisle, “her eve bir bostan” diye bir kategori ekledim bloğun üst kısmına, tüm balkon bahçe yazılarını orada bulabileceksiniz. Aşağıya da aklıma gelenleri sıralayacağım, biraz daha derli toplu olur, daha kullanışlı gelir belki.

Aklıma gelen başlıkları aşağıya ekliyorum, tıklanabilir linkler halinde olacak ve umarım ilgili yazıya sizi yönlendirecekler.

Biz eğer bağımız bahçemiz olsun diye bekleseydik, şuan bildiğimiz, deneyimlediğimiz çoğu şeye yabancı olurduk. İyi ki yıllarca iki karış toprağı, saksıyı şişeyi göz bebeği bildik de bugünlere geldik.

Yüreğinizde toprağım olsun aşkı canlıysa, beklemeyin. Cam kenarında, kapı önünde, şaksıda şişede bardakta kasada.. nerede toprak bulursanız orada yeşertin <3

Shivanın da dediği gibi”İnsanlara toprak sahibi olmadığı bahanesinin arkasına saklanmamalarını söylüyorum, küçük bir balkonunuz vardır, mutfak pencereniz vardır. Çünkü bu ölçek meselesi değildir. Bu bir sorumluluk, bağlantı ve sevgi meselesidir. Bir tohum alın ve seninle ilgileneceğim deyin!”


Balkon Bahçeciliği: Başlangıç

**BALKON BAHÇECİLİĞİ: KENDİNE CANLI SALATA KASESİ OLUŞTUR**

**Balkon Bahçeciliği: Bahara Hazırlık**

**BALKON BAHCECİLİGİ: BAHAR FİDELERİ HAZİRLAMA**

**Balkon Bahçeciliği: Şişede Dikey Soğan Ormanı**

**BALKON BAHCECİLİGİ: SALATALIK BAKIMI, EVDE NASIL YETİSTİRİLİR?**

**BALKON BAHÇECİLİĞİ: EVDE TURP YETİŞTİRME **


**BALKON BAHÇECİLİĞİ: KIŞ KONTROLLERİ **

***********

Aklıma ilk gelen başlıkları uygulama sırasına uyacak şekilde sıralamaya çalıştım, umarım işe yarar. Yazının başında bahsettiği yukarıda yer alan kategoride fikir verebilecek daha fazla yazı var. Fırsat buldukça da yenilerini ekliyorum. Bazen yazı oluşturmaya fırsatım olmasa da, yine takvim, mevsim, bahçe durumu vs kısa notları instagramda paylaşıyorum @annecadiningunlugu profilim, isterseniz arada oraya da göz atabilirsiniz.

ve tabii,

Sizler de hazırlandıkça bostanlarınızdan, yeşerdikçe tohumlarınızdan haberler vermeyi unutmayın. Kardeş bostanlardan ses geldikçe mutluluk duyuyor ve iyi ki yazmışım diyorum.

Mutlu ekmeler, dikmeler, bereketli hasatlar, ışıkla beslenen ışıyan bostanlarımız olsun.

Sevgiyle kalın.

Yasemin

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin

Sürdürülebilir Evlilik, Doğal Yaşam, Sürdürülebilir Yaşam, Yasemin Aksoy, Soner Aksoy, Köy Hayatı, Ev Yapımı, Pratik Tarifler, Balkon Bahçeciliği, Bahçe, Bostan,
%d blogcu bunu beğendi: