"Kendi biyolojimizden biraz fazla koparıldık" demiş doktor! Ağzını seveyim!

Mart 14, 2015 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Cnqd4m_qİşte bu yüzden mesela, aşısız ilaçsız bebek yetiştirmeye çabalıyoruz!

Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu:

“Çok rahatlıkla evde istirahatle düzeleceği tecrübelerle bilinen hastalıklarda dahi, ilk günden hemen doktora gidiliyor.

Doktorlar, çoğu zaman hastalar tarafından adeta tahlil istemeye sevk ediliyor ya da zaten doktor kendisi şartlanmış oluyor.

Hemen bir kan aldıralım, hemen bir boğaz kültürü aldıralım, şurasına bakalım, burasına bakalım, bir film çektirelim diye hareket ediliyor.

Zaten hastanenin soğuk koridorlarında, mikroplu yerlerde özellikle çocuk hastalar, haliyle beklerken durumu ağır değilse de ağırlaşıyor.

Bir de çocuklar verilen ilaçları aldığı zaman. İlacın biri düz kasları felç eder, öbürü mukozaları kurutur ve hastalığını ağırlaştırır.

Öbürü ateşini düşüreyim derken ateşi pat diye düşürüp vücudunun bağışıklık sistemini felç eder. Yani korkunç bir insan bedeni istismarı olduğunu düşünüyorum. Bu, küçücük çocuklarda olunca durum daha da vahim.

Akut hastalıklardan İnsanın biraz kendi bedenini tanıması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar nörotik olmamamız gerekir. Bir insan her belirtide alıp çocuğunu, ya da yakınını doktora götürünceye kadar, gerçekten hasta olup olmadığını anlama duyarlılığını korumalı diye düşünüyorum. Kendi biyolojimizden biraz fazla koparıldığımızı düşünüyorum.”

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin