Kırgınlıkta Vücuda İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kırgınlıkta Vücuda İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Aralık 28, 2017 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Hastalık sezonu açıldı.

Eğer bağışıklık sisteminiz kuvvetli değilse virüslere karşı savunmasız oluyorsunuz. Son 4,5 yılı hastalanmadan geçirmiş ve öncesinde bu mevsimi elinden peçete bırakamadan geçiren birisi olarak şunu artık çok daha net hissediyorum, bağışıklık her şey.  Bağışıklık sisteminin önemli iki ayağı var huzur ve beslenme. Stres bağışıklık sisteminin en büyük düşmanlarından biri. Özellikle metropol hayatında malum “dertsiz” insan dert sahibi olur sokağa iki adım atsa. Öyleyse elde kalıyor tek koz, beslenme.

Mevsimin en kıymetli bonusları narenciyeler. Portakal, mandalina, limon günlük olarak muhakkak tüketiliyor bizim evimizde. Kurusundan, kabuğuna, sirkesinden, nektarına her hallerinden faydalanıyoruz.

Şeker portakalı mevsimi yeni açıldı burada, akşamları tatlı niyetine şeker portakalı ziyafeti eşsiz. Sıra tatlı limonlarda.. Kabuğunu bile yiyesi geliyor insanın. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Tere, roka, maydanoz, dereotu yine önemli c vitamini kaynaklarından. Sofralara yeşil salatasız oturmamalı. Salataya da muhakkak elma sirkesi (aşağıya en kolay yöntemle elma sirkesi nasıl yapılır, tarifi ekleyeceğim) limon suyu ve zeytinyağı eklemeyi ihmal etmemeli. Kendi yeşilliklerinizi pencere önlerinde bile yetiştirebilirsiniz. İlginizi çekiyorsa şaşağıya Kendi Canlı Salata Kasenizi oluşturmanıza yardımı dokunabilecek bir yazının linkini bırakacağım.


Yağlı tohumlar yine bu mevsimde önemli. Fındık, fıstık Ceviz biz de ezme (evde kendim hazırlıyorum) olarak, macun olarak, keklerin ekmeklerin içinde ve çerez olarak bolca tükeniyor.

Baklagiller zaten bu mevsimin “ne pişirsem” kurtarıcısı, iyi ki <3

Bizde yine bolca tüketilenlerden kombucha büyük fayda sağlıyor bağışıklığımıza. (yazının sonunda kombucha nedir detaylı bilgi içeren notu bulabilirsiniz.)

Bu başlıkları aşağıdaki açıklama oldukça derli toplu anlatmış. İşin aslı, bağışıklık için dikkatli ve sağlıklı beslenmek önemli.

“gıdamız ilacımız, ilacımız gıda” olsun <3

şifa ile.


.

“Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Merve Yüksek, hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenme önerilerini sıraladı.

Antioksidan vitaminler yönünden zengin besinler tüketilmeli

Önemli antioksidanlardan biri olan C vitamini, vücuttan zararlı maddelerin atılmasında ve savunma sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir. Bu vitamin; maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır.

C vitamini kaybını önlemek için salata ve meyve sularını tüketmeden hemen önce hazırlamalı ve limonu salatayı tüketeceğiniz zaman eklemeyi unutmamalısınız.

Bir diğer önemli antioksidan olan E vitamininin en zengin kaynakları; fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ile tahin gibi besinlerdir.

Anti-enfeksiyon vitamin olarak da bilinen A vitamini de güçlü bir antioksidandır. Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze-meyvelerde bulunur.

Zeytinyağı ve ceviz bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Omega 3 yağ asitlerini içeren fındık ve ceviz ile omega 9 içerikli zeytinyağı, fındık yağı gibi sıvı yağlar bağışıklık sistemini olumlu etkilerler.

Haftada  6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmesi, zeytinyağlı salata ve sebze yemeklerinin her gün düzenli yenmesi bu faydalı yağ asitleri ile antioksidan vitaminlerden yararlanmanızı sağlayacaktır.

Enfeksiyona karşı çinko

Çinko eksikliği enfeksiyonlara karşı zayıflığı da beraberinde getirmektedir. Çinko kaynakları kırmızı et ve kabuklu deniz ürünleri ile karaciğer gibi hayvansal kaynaklı besinler, fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişler, süt, peynir ve kuru baklagillerdir.

Haftada 2-3 kez kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagilleri sofranızda bulundurmanızda fayda vardır.

Yoğurt ve kefir koruyucu kalkan etkisi yapıyor

Probiyotik ve prebiyotikler bağırsak florasını güçlendirerek mide-bağırsak enfeksiyonlarına karşı direnç oluşturulmasını sağlar. Yoğurt ise içerdiği laktik asit ile mikroplara karşı koruma sağlar. Öğünlerinizde mutlaka düzenli olarak yoğurt, ayran veya kefir olmalıdır.

Lifli besinlere ağırlık verilmeli

Sonbahar ve kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan kuru baklagillerin, esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna gibi tahılların ve özellikle C vitamini açısından zengin sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık verilmelidir.

Günde 10-12 bardak su için

Sıvı tüketimi vücudumuz için çok önemlidir. Sıvı eksikliğinde tüm metabolizmanızda dengesizlikler ortaya çıkmakta, hastalık halinde iyileşme gecikmektedir.

Günde 10 – 12 bardak su içmeli, daha yüksek sıvı kayıplarında (ateş, ishal gibi) bu kayıplar karşılanarak, sıvı dengesi sağlanmalıdır.

Soğuk algınlığına yakalanınca…

Çay ve kahve yerine kuşburnu, ıhlamur, adaçayı gibi bitki çayları tüketilmelidir.

Bunların vücudumuzda etkilerini tam olarak gösterebilmesi için, tüketeceğiniz bitkilerin mutlaka doğal kurutulmuş olmasına ve çay haline getirirken de demlenme sürelerine özen göstermek gerekmektedir.

C vitaminini yüksek miktarda içerenler başta olmak üzere, her öğünde düzenli olarak sebze ve meyve tüketilmelidir.

Çorba gibi sıvı ağırlıklı besinler tercih edilerek, vücuttan toksik maddelerin uzaklaştırılması sıvı tüketimine özen gösterilmelidir.”

.

.

Yukarıda bahsettiğim yazılar için aşağıdaki yolları kullanabilirsiniz.

Kolay Ev Yapımı Elma Sirkesi Tarifi

Kendine Canlı Salata Kasesi Oluştur 

Kombucha Nedir? Neden Bu kadar faydalı?

 

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin