Köpekler İçin Ev Yapımı Kuru Şampuan (videolu) Tarifi – Koku & Yağa Etkili

Köpekler İçin Ev Yapımı Kuru Şampuan (videolu) Tarifi – Koku & Yağa Etkili

Ocak 15, 2018 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Bu tarifi bayaca araştırma yaptıktan sonra,  uzun zaman önce oluşturdum. Yıllardır kullanıyorum ve çok faydasını gördüm. Hem kokuyu oldukça azaltıyor hem de o dokunduğunuzda elde kalan yağlı pis his kayboluyor. Özellikle eve alamadığım, yıkayamadığım vs temizleyemediğim ama temizlenmesi gereken barınakta ve sokakta ilgilendiğim iri köpeklerde oldukça işime yaradı benim her zaman.

Uygulama videosu aşağıda, yapımla ilgili daha fazla detay ve ip uçları isterseniz yazının devamına da göz atabilirsiniz.

Hayvan dostları için en ‘çellınc’  durumlardan biri gerçekten fazlaca kirlenmiş olan iri bir köpeği temizlemektir sanırım. Hele bir de bu dost yakından tanımadığınız ya da su sevmeyen, sudan korkan veya sağlık sorunları (ameliyat, açık yara vs) sebebiyle vucuduna su değmemesi gereken bir hayvansa iş daha da zorlaşır.

İşte o rahatsız edici derecede koku yayacak kadar kirlenmiş ve artık sağlığını o kirler tehdit eder hale gelmiş hayvanlarla karşılaştığımda yıllardır kullandığım, denenmiş ve işe yaradığını bildiğim temizleme tozunun formülünü paylaşmak istiyorum sizlerle.

Yeni sahiplendiğimiz (hikayesi baya uzun, belki daha sonra detaylı anlatma fırsatı bulurum) koca danayı hava muhalefeti nedeniyle 1 haftadır yıkayamayınca bu neredeyse 15yıldır kullandığım ve her zaman memnun kaldığım formülü uyguladım. Uygulamışken de hemen kayıt alıp yazayım istedim çünkü bir şeyler kalınca kalıyor. Kalmasın.

Bu formül çok kişinin işine yarayabilir diye düşünüyorum, blogda bulunsun.

Köpekler İçin ‘Kuru Şampuan’ Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1çay bardağı beyaz kil ( kaolin bizim evimizde gıda düzeyinde beyaz kil her zaman var, diş macubu, şampuan vs yaparkwn hep kullanıyorum çünkü. Ama bulamazsanız yerine gri kil_bentonit o da olmazsa  yulaf unu kullanabilirsiniz.)

** 1/2 çay bardağı nişasta (tüylerdeki yağlı dokuya faydalı ama iyi taranmalı. fazlası üzerinde kalırsa ishal yapabilir, köpekler çiğ nişastayı sindiremiyor)

*** 1-2 tatlı kaşığı karbonat (özellikle ağır kokuya faydalı fakat fazla kullanım hassas köpeklerde tahrişe neden olabilir)

**** Malzemeleri Karıştırabileceğiniz bir kap (veya iri delikli bir tuzluk/shaker)

***** Eldiven (Eğer sağlık koşullarından iç parazit tedavilerinden vs haberiniz olmayan bir köpekse mutlaka kullanın)

****** Kalın ve sık dişli,  sağlam bir fırça (videoda göreceksiniz ben yumuşak plastik halı fırçası kullandım. Kalın tüyleri olan iri köpekleri fırçalarken kullanabilirsiniz. Oldukça hoşlarına gidiyor. Uygulamada farkedeceksiniz ? ince ve uzun tüylü olanlar ve minik köpekler için uygun değil)

Malzemeleri güzelce karıştırınca iş bitiyor, hazır bile. Hemen kullanıma geçebilirsiniz. Kullanım detayları yukarıdaki videoda mevcut.

Aklınıza takılan bir şey olursa yorum bırakın ❣️

Şifa ile.

yasemin

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin