Krala Boyun Eğmeyen Değirmenci: Kralın Yıkamadığı Değirmenin Öyküsü

Krala Boyun Eğmeyen Değirmenci: Kralın Yıkamadığı Değirmenin Öyküsü

Ocak 21, 2018 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Krala boyun eğmeyen, haklarını bilip savunan değirmencinin yaşanmış öyküsü..

Bugün bile bahçesinde kralın yıkamadığı o değirmen hala görülebilen sarayın hikayesi öyle ilgi çekici ki.

Neden ‘Berlin’de hakimler var’ denir? Nereden çıktığınıhiç merak ettin mi?

“adalet deyince akla ilk gelen, herkesin hemen hemen bildiği bir deyim vardır : “berlin’de hâkimler var!..” deyim nerden geliyor, hikayesine bakalım: prusya kralı büyük frederik, postdam ormanlarında gezinirken bir değirmenin bulunduğu tepenin yanındaki alçak bir tepe üstünde durur ve değirmeni satın alarak yerine bir saray yaptırmak ister.

fakat değirmenciyi bu satışa bir türlü razı edemez. kral değirmenciyi ikna etmek için önce değirmene değerinin kat kat üstünde bir meblağ ödemeyi teklif etse de “olmaz ! satılık değil bu değirmen.” der. kral bu cevaba kızar ve “sen benim prusya kralı olduğumu bilmiyor musun yoksa?” diye sorunca, “biliyorum, biliyorum” der sans- souci, “sen de benim bu değirmenin tapusu ile sahibi olduğumu bil.” diye cevabı yapıştırır. kral iyice köpürür ve “ zorla alırım o halde. bakalım o zaman ne yapacaksın?” der.

değirmenci bu söz üzerine hiç telaşa düşmeden: “berlin’de hakimler var.” cevabını verir.

kral bu cevap üzerine ıslah ettiği mahkemelerin adaletine kendi aleyhinde de güvenildiğini anlar. bu yel değirmeninin prusya krallığı devam ettikçe korunmasını ister ve onun daha altında olan tepeye sarayını diker. adını da sans-souci sarayı koyar. ne güzel bir adalet, kralın arka bahçesinde değirmenci. adalet kralı ve değirmenciyi dost etmiştir. adaletin amacıda budur.

ınsanları birbirinden ayırmak değil. üstünlük sağlatmak, ezmek değil. adalet birlikteliği oluşturmaktır. herkesin adalet karşısında eşit olduğunu göstermek ve bunu korumaktır. adalet, değirmenci olsan da kral olsan da adalete boynunun kıldan ince olduğunu bilmektir. adalet, kim olursa olsun düşüncesini özgürce ifade edebilmektir.

adalet güvenmektir. “alıntı


İşte bu da meşhur değirmenli saray 🙂

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin