Neden okulsuz eğitim devlet okulundan daha iyidir?

Mart 12, 2015 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Okulsuz eğitim konusunda gerçekten çok çok ciddi düşünüyoruz eşimle. Bu sistemde okula göndermek yerine ülkeden gitmek bile daha cazip geliyor bazen. En son o okullarda dağıtılan ve içeriği dimağ dondurucu (dişi insanlara ölüm tadındaki) kitaptan sonra belki sen de okulsuz eğitimi düşünmeye başlamışsındır diye aşağıdaki deneyimi seninle de paylaşmak istedim. Bir grupta sevgili Zekiye Baykul bu şekliyle paylaşmış ben de dokunmadan sana iletiyorum. Detay dersen linktedir 😉

Sevgiyle kucaklayarak <3

***

5 çocuğuna okulsuz eğitim veren bir çocuk doktoru (KATHLEEN BERCHELMANN) niçin çocuklarını devlet okulundan alıp evde eğitim verdiğini 18 maddede açıklamış. Ben başlıkları çevirip özetledim. Ayrıntılar için linke bakabilirsiniz. Linkteki yorumlar da çok ilginç. Faydalı olabilir. istifadenize sunuyorum:)

 1. Okula ulaşmak için serviste/arabada ve de sonra dönünce ödevler için evde hergün harcadığımız vakitten daha kısa sürüyor okulsuz eğitim.
 2. Özel okula göndermiyoruz.
 3. Çocuklar evde akademik olarak daha fazla gelişim gösteriyorlar
 4. Evde eğitim zor değil ve hatta eğlenceli
 5. Çocuklar okula gitmeden de spor, sanat vs. kamu hizmetlerinden yararlanabiliyorlar
 6. Evde eğitime geçtiğimizden beri annelikten çok daha keyif alıyorum. önceden kendimi sadece bir okul servisi, ev ödev kontrolörü, aşçı ve denetçi gibi görüyordum.
 7. Ailecek her gün güzel vakitleri beraber geçirme imkanına kavuştuk.
 8. Çocuklara artık daha az bağırıyoruz. sevgiye dayalı bir otoritemiz oluştu.
 9. Çocuklarımız yaratıcı oyun ve ilgilendikleri alanlar için daha fazla zamana sahipler artık.
 10. Gün içerisinde davranış eğitimi ve ahlak kuralları eğitimi için bol bol vaktimiz var.
 11. Kötü alışkanlıklardan çok çabuk kurtulduk.
 12. Esnek bir zaman planlamasına kavuştuk.
 13. Küçük çocuklar büyük çocuklardan öğreniyorlar. bu büyük bir verim sağlıyor.
 14. Daha az para harcıyoruz. özel okula göndermek, servis parası vermek ya da bir bakıcı tutmak zorunda değiliz.
 15. Çocuklarımıza günlük yaşam becerilerini aktarabiliyoruz.
 16. Akran baskısının yerine çocuklarımız daha sağlıklı sosyalleşebiliyor. video oyunları, abur cuburlar gibi okulun kötü etkilerinden de korunuyoruz
 17. Biryerlere yetişmek için acele etmek zorunda değiliz. hem çocuklar yeteri kadar uykularını alıyorlar. hem de gün içerisinde yapacaklarımızı birlikte planladığımız harika zamanlara dönüştü kahvaltılarımız!
 18. Çocuklarımıza kendi değerlerimizi aktarabiliyor, bu noktada istediğimiz konuyu daha fazla işleyebiliyoruz.

Kaynak link:
http://childrensmd.org/uncategorized/why-doctors-and-lawyers-homeschool-their-children-18-reasons-why-we-have-joined-americas-fastest-growing-educational-trend/

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin