1500 Yıllık Tarihe Dokunduk: Osmaniye Savranda Kalesi

1500 Yıllık Tarihe Dokunduk: Osmaniye Savranda Kalesi

Ağustos 28, 2018 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Çukurova, Kilikya tarihi doku açısından öyle zengin ki insanın aklı tutuluyor.

Ancak öyle bakir ki İnternete, ya da başka mecralarda buralarda gezilecek yerleri derki toplu bulmak zor. Adım adım keşfetmek gerekiyor. O gizli cevherlerden biri Savranda Kalesi.

Savranda Kalesi

Sarvantik’ar / Sarvandikar / Savranda

Tarihi Milattan Önce 30 yılına kadar giden, şuanki yapısıyla 2. Yüzyıldan beri ayaktan duran, zamanının en önemli kapılarından biri olan Amanos Geçitini tutan inanılmaz önemli bir kale.

Türk kaynaklarında çok detaylı yer almasa da uluslararası kaynaklarda hakkında pek çok bilgi yer alan hatta ‘Battle of Amanus Pass’ savaşına tanıklık etmiş kayalardan oluşan muazzam bir tarih şahidi.

Kale uğruna tarih boyunca pek çok ordu savaşmış. Eskinin Kilikyasında Ermeni Krallardan, Bizanslılara, Perslerden, Romalılara, Selçuklulardan, Memlüklere pek çok uygarlıklar tanış olmuş hala orada duran duvarlar, surlar.

Aşağıdaki videoda bizim keşif gezimizden kareler bulabilirsiniz.

Kaleye ulaşmak için tali yolları geçmeniz ve tırmanmanız da gerekiyor.

Kıyafet olarak tırmanmaya ve sıcağa uygun kıyafetler seçmekte fayda var. Ayakkabılar önemli. Ve şapka, yedek atlet VS bulundurursanız rahat ederseniz.

Kalecik Köy merkezi dışında yakınlarda alışveriş yapabileceğiniz yerler yok. Enerji verecek atıştırmalıkları, suyunuzu yanınızda bulundurmalısınız.

Osmaniye Savranda Kalesi

Osmaniye il sınırları içerisinde bulunan kalenin yapımına 1800 yıl önce başlanmış. 2. Ve 5. Yüzyıllar arasında yapımı devam cam eden kale Roma dönemine ait muazzam bir eser.

1500 yıldır zamana ve insana meydan okuyan yapı nefes kesiyor. Osmaniye de gezilecek yerler, Çukurovada nasılsın silecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alması gereken kale maalesef yeterince tanıtılmadığı için kaderine terk edilmiş.

Neredeyse bilinen insanlık tarihiyle aynı yaşta olan kalenin içerisinde o tarih ruhunu, zamanın kilikyasını hissetmemek mümkün değil. Patikaları, burçları, surları, su sarnıçlarıyla adeta bir zaman makinesi olan Savranda Kalesi hakkettiği ilgi ve namı henüz bulamamış olsa da yolu düşen herkesi büyülemeye hazır, orada öylece keşfedilmeyi bekliyor.

#çukurova #osmaniye #savrandakalesi #osmaniyedegezilecekyerler #çukurovadagezilecekyerler #kilikya

 

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin