Sabun Nasıl Yapılır? Gerekli Malzemeler Neler? Soğuk Yöntem Sabun Yapım Detayları

Kendi sabununu kendin yapmak ister misin?

Bu seride, Evde Sabun Nasıl Yapılır? Bunun üzerine konuşacağız.

Serinin ilk sohbetini geçen akşam üzeri kaydedebildim. Oldukça yorgundum, çok vaktim de yoktu fakat yetişsin istedim. Hazırlık yapmaya fırsatınız kalsın diye daha fazla gecikmesini istemedim. Umarım faydalı olur 😊🙏

Sabun yaparken kullanacağımız yöntem soğuk yöntem olacak. Sıcak yönteme göre çok daha eğlenceli ve daha kolay.

Bunun için bir kaç önemli nokta var.  Detaylı sohbeti aşağıya iliştiriyorum, önce lütfen onu izleyin. Sonrasında bir kaç not daha düşeceğim.

Bu yöntemi uygularken elimizin altında bulunması gereken malzemeler var.

1- Gram hassasiyetli mutfak tartısı

Her şeyi olabildiğince ince bir gram hesabıyla kullanacağız. Sabunumuzun tutması ve son ürünün temiz olması için bu çok önemli. Lütfen bir tartı edinin.

2- Mutfak Termometresi

Isı değerleri bizim için önemli olacak. Isı kontrolü yapmazsak sabublaşma tam olmayacaktır. Bir teemometremizin olması gerekecek.

3- Isıya Dayanıklı Kaplar

Sıcaklık bu reaksiyonun ayrılmaz parçası. Sıcağa dayanıklı kaplar kullanmak işimizi çok kolaylaştıracak ve olası kazaların önüne geçecek. Bu kapları sadece sabun için ayırmayı da unutmayın.

4- Maske, gözlük, eldiven

Koruyucu maske, gözlük ve eldiven olmadan sabun yapımı oldukça tehlikeli. Lütfen önlem için koruyucularınızı önceden edinmeyi unutmayın.

5- Kalıplar

Silikon, plastik, tahta vs kalıplaşan sabunun içinden çıkması kolay olacak her şeyi kalıp olarak kullanabilirsiniz.

6- Sodyum Hidroksit (kostik)

Mümkün olan en temizini bulmaya çalışın. Pek çok yerde lavabo açıcı falan kullanılır gibi ibareler görebilirsiniz. İtibar etmeyin lütfen. İçinde katkı olur, bir şey yanlış gider.. Allah korusun. Siz sodyuö hidroksit (kostik) diye arayın. Bulmak zaten çok zor değil.

7- Yağlar

Gıda düzeyinde yağlar kullanmak en temizi. Sonuçta cildimize dokunan her şey de tenimizden geçiyor, yemiş kadar oluyoruz.

Serinin sonraki videosunda tekniğin detaylarını ve uygulama videosunu paylaşacağım.

Görüşmek dileğiyle.

Şifayla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir