Semiz Otu Zamanı Geldi

Mayıs 16, 2016 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Semiz otu
.
Bizim evin kızı, yenilebilen vahşilerden

image

Besin öğeleri açısından oldukça zengin. İçeriğinde önemli miktarda omega3, a vitamini, c vitamini, kalsiyum var.
.
Çarşıda pazarda market rafında açık yeşil koca koca yapraklı kalın yeşil saplı olarak bulunuyor. Çoğu kişi asıl formunu, şu halini pek bilmez. Halbuki o sapının rengi, o yapraklarının zarifliği bambaşkadır bu güzel kızın. Şu halini bilene marketteki pek yavan gelir, hayal kırıklığıdır zaten.
.
Yöreden yöreye ismi değişir. Uykuluk, soğukluk, temizlik otu hep semizi işaret eder. Şu aralar tam zamanı. Kırda bayırda parkta ormanda ayağınızı bastığınız yerlerde doğal, vahşi halini görmeniz pek mümkün. Genelde merkezi bir kökten çıkan dallarla yuvarlağa benzer şekilde yere yakın ilerler. Damla şeklinde parlak, narin ve etli yaprakları bordoya yakın renkli gövdesiyle diğer otlardan kolayca ayrılır.
.
En faydalı tüketim şekli elbet çiğ. Tazesini kıtır kıtır yemesi oldukça keyiflidir. Çeşit çeşit salatası ve leziz yemeği yapılır. Sarımsak ve limon çok yakışır. Sıfır kalorili bu kız sofraların baştacı olasıdır ama nedense ülkenin her yerinde hakettiği ilgiyi görmez.
.
Bu sıralar teyzeler amcalar tarlalarında ot temizliği yaparken bolca kazacaklar. Bazıları gidip kırlardan toplayacaklar. Semt pazarlarına ara ara çıkar, tezgahları pek olmaz, çuvalla heybeyle kıyı köşede azıcık ürünlerini satarlar.. Erken saatte gelir erken saatte dönerler. Çamurlu, çuvalda, düzensiz demeyin, paketli, demetli fabrikasyon semiz otu almaktansa üç kuruş fazla verip vahşisini deneyin. Emmiye teyzeye de faydası olsun. Zaten  tarlasında hala yabancı ot muamelesi gören semiz otu çıkıyorsa, muhtemelen ot ilacı atmamış diye düşünmek güzel, bu da hoş ipucu, heybesinde başka ürün varsa ben olsam onlara da göz atardım, aklınızda olsun. .
Bugün de böyle günaydıın
.
.
#surdurulebilirevlilik  #yenilebilir #otlar #semizotu #edibles #wildfood #foraged #purslane #günaydın #goodmorning

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin