Sirke Anası Nedir? Nasıl Oluşur? / Sesli Yazı

Sirke Anası Nedir? Nasıl Oluşur? / Sesli Yazı

Aralık 21, 2017 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Sirke evde hazırlanması önemli olan şeylerden biri. Yemekten, temizliğe içecekten, ilaç niyetine her şeye kullanıyoruz. Doğal katkısız ve temiz olmalı. Market raflarından sirke diye satılan şeylerin neredeyse hiçbiri sirke değil. Etiketlerini okuduğunuzda fark edeceğiniz gibi pek çoğu renklendirilmiş asitli su. Ve bir gün içinde üretilip şişeleniveriyorlar. Oysa en basit ev sirkesinin bile olgunlaşması haftalar oluyor.

(Yazının tamamını okumaya vaktin yoksa, iş yaparken, gözlerini dinlendirirken, ellerin meşgulken aşağıdan dinleyebilirsin <3)

El yapımı sirkeler asetik asitle birlikte asetik asit bakterilerini başka kıymetli asitleri vitamin ve mineralleri de içerirler. (Örneğin elma sirkesinde A B1 B2 B6 Cvit Evit folik asit magnezyum kalsiyum demir bakır çinko gibi önemli maddeler bulunur.) Fakat endüstriyel sirkeler için çoğunlukla Bu geçerli değildir.

 

Dolayısıyla bu mucizevi iksirin evde hazırlanması ve sürecine uygun fermente edilmesi fazlaca önem kazanır. Bu büyülü sürecin yapı taşlarından biri de şimdş bahsedeceğimiz sirke anası.

Sirke AnasıSirke anası sirke bakterileri dediğimiz asetik asit bakterilerinin toplu halde bulunduğu jelimsi yapıdır. Sirke oluşum sürecinin doğal bir elemanı olan sirke anası sirke fermantasyonunun ikinci ayağı olan ‘sirkeleşmenin’ gerçekleşmesinden sorumludur.

 

Doğal yollarla mayalanan sirkenin iki önemli fermantasyon aşaması vardır. Önce alkol fermantasyonu gerçekleşir. Alkol oranı arttıkça meyve parçacıkları dibe çöker ve yüzeyde ince bir zar oluştuğu gözlemlenir. İşte bu zar oluşan o alkolü tamamen sirkeleştirecek olan asetik asit bakterilerini üzerinde taşıyan sirke anasıdır. Bu bakterilerin en önemli özelliği, etil alkolü sirke asitine çevirmeleridir. Yani sirkeye bildiğimiz sirke tadını veren bu kıymetli dostlardır.
Sirke anası bazen ince zar görünümünde bazen daha da etli olabilir. Şeffaf yakın renkli olabildiği gibi meyvenin renginden etkilenerek pembe sarı beyaz turuncuya yakın renkte de olabilir. Önemli olan sirke bakterilerini barındırmasıdır. Bu bakteriler sirke kurulacak malzemenin üzerinde bulunabilirler ancak en çok havada bulunurlar. Ve alkol bulunan ortama havadan geçerek orada başlayan sirkeleşmenin hızlanmasına katkıda bulunurlar. Bu sebeple sirke kurarken kapak kapatılmaz ve kap geniş ağızlı olsun istenir.

 

Sirke bakterileri sirke anası yardımıyla hem havayla hem de alkolle aynı anda temas ederler. Böylelikle oksijene de besine de aynı anda ulaşabilirler ve hızlıca fermantasyonu devam ettirirler. Ürettikleri asetik asit alkolden daha yoğun olduğu için dibe çöker alkol tükenene kadar bu böylece devam eder. Alkol tükenip sirke tamamen ortaya çıktığında sirke anası da yavaş yavaş batar ve sıvının içinde yüzmeye başlar. Görev tamamlanmış sirkeleşme gerçekleşmiştir. Ortamda tekrar besin var olana kadar dinlenmeye çekilir. İşte bu sirke anasının ‘sirkee hazıır’ demesidir.

 

Bu aşamada eğer sirkenin sertliği istediğimiz kıvama geldiyse şişeleyip kaldırabiliriz. Sirke anasınıysa mayalanması devam eden başka sirkemiz varsa onun içine bırakabiliriz. Ya da kapaklı küçük bir kavanozda bir miktar ev yapımı doğal sirkenin içinde saklayabiliriz.

 

Sonraki sirkelerimiz için harika bir başlangıç mayası olur.

Ve bu arada «spoiler alert» bu hafta sonu kısmetse ev yapımı elma sirkesi aple cider vinegar kurmak ve tarifini paylaşmak niyetindeyiz. Eğer sizin de içinizden bu sıralar geçiyorsa kış elmalarının en güzel zamanı, tatlı elmalarınızı ve geniş ağızlı kavanozlarınızı hazırlamayı unutmayın sevgili komşularım <3

Şifa ile.

 

.

 

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin