Sürdürülebilirlik için bas pedala! Muzzisikletle Tanışın!

Sürdürülebilirlik için bas pedala! Muzzisikletle Tanışın!

Ağustos 21, 2015 0 Yazar: Yasemin Aksoy

slider_muzzi1

Bisiklet rahatlığı, temizliği, insan vücuduna olan katkılarıyla yeryüzündeki en doğa dostu ulaşım aracı. Yine de üretimi esnasında bir takım kimyasallar, kullanılan metaller bu pürüzsüzlüğü bir nebze bozuyor; ancak tabi bisikletle yaşamak kafa yapınızda da birtakım değişimler getiriyor. Çevre konusunda duyarlılığınız biraz daha hassaslaştıysa üretim aşamasında çevreye zararı söz konusu olmayan bisikletler üretilmeye başlandığı müjdesini verelim. Çünkü geri dönüştürülebilir malzemelerden bisiklet üreten şirketler var artık.

slider_muzzi2

Şimdi bu üretime biraz daha yakından bakalım ve en ekolojik olanını bulalım: Muzzisiklet. Uruguaylı sanatçı Juan Carlos Calabres Muzzi’nin icadı olan bu bisikletlerin her biri, yaklaşık 200 kullanılmış pet şişeden yapılıyor. Öğütülüp macun haline getirilen plastikten döküm alınmasıyla üretilen bisiklet kadroları, üretim içindeki lehimleme aşamasını da ortadan kaldırmış oluyor. Böylece bisikletiniz artık ne paslanıyor, ne de boyası dökülüyor. Plastiğin hafifliği, darbeleri metale göre daha kolay absorbe etmesi de cabası…

“Çevresel olarak geçerli bir şehir bisikleti” sloganıyla pazarlanmaya başlanan Muzzisikletler, şimdilik sadece internet üzerinden satılıyor.

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin