Tesla! Anlaşılmak? Anlaşılmamak? İşte bütün mesele bu.

Tesla! Anlaşılmak? Anlaşılmamak? İşte bütün mesele bu.

Kasım 4, 2016 0 Yazar: Yasemin Aksoy
“Düşünmek ve hareket etmekte serbest olsak da, bizler birbirimize bağlıyız. Tıpkı gökyüzündeki yıldızlar gibi, aramızdaki bu bağ gözle görülmez olsa da mevcuttur ve biz onu hissederiz.” N.T.

Çocuklar sobanın etrafında oynarken minderlerde uyuyakaldılar. Çaydanlık üzerinde tıkırdıyor. Mandalina kabukları mis gibi kokuyor.

Bahçeden geldim. Dinlenirken yavrukuşa çorap örüyor ve bir yandan bilmem kaçıncı kez tesla belgeseli izliyorum. Her defasında bambaşka bir şey beliriyor zihnimde dünyaya dair.
“İçgüdülerimizin, bilgimizi dönüştürme özelliği vardır. Mantıkla ulaşmaya çalışıp da başarısız olduğumuz her sonuç için içgüdülerimizin verebileceği derin bir mesaj bulunur.” Bu sözünü lisede edebiyat hocam kompozisyon sınavında yazdığım “doğru kararı vermek” ile ilgili yazımda bahsettiğim “içgüdülerim” sonrası bir kağıda iliştirip vermişti. Hayatını yürek yordamı yaşamış ve içgüdüleriyle yaşayan ben için bu jestin kıymeti büyük.
İşleri bugün hepimizin evinde ve pek çoğu dünyanın başına çorap örüyor bu bir gerçek. Ama dünyayı gözünden görebilmek, aklının içinde dönen tilkileri izleyebilmek bambaşka olabilirdi.
.
.
Şimdi azıcık anlaşılamayınca ah ediyoruz. Bu zamana ait değil gibi hissediyoruz. Ya ömrümüz boyunca kimse ne yaptığımızı anlamasa ve önemsemseydi? Tesla zamanından bir kaç asır ilerde olan bir akıldı. Komşuları tarafından deli olarak görülüyor, herkes aklından şüphe ediyordu. Alay konusuydu. Bundan 1 asır önce yenilenebilir enerjilerden bahsediyor dünyanın fosil yakıt kullanımının sonunda varacağı noktayı biliyordu. Jeotermal enerji ve güneş enerjilerinden ilk bahsedenlerdendi. Ama hiç kimse söylediklerini önemsemedi.
.
Tarihin göz ardı ettiği bir dahi.. Ve bir asır sonra şimdi yeniden acaba bu adam ne demek istemiş diye bakılıyor çalışmaları inceleniyor..  Ve o sanki böyle olacağını biliyordu. İşte sevdiğim sözlerinden biri,
“Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine göre değerlendirsin. Bugün onların olsun, ama uğrunda çok uğraştığım gelecek benimdir.”
Nicola Tesla
Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin