Yılın Son Gününü Nasıl Geçireceğim?

Yılın Son Gününü Nasıl Geçireceğim?

Aralık 31, 2017 0 Yazar: Yasemin Aksoy

Önceki üç yazıda yılın son gününe gelene kadar olan süreci anlatmaya çalışmıştım. (aşağıda linklerini bulabilirsin) Yılbaşında da dengede olmak, huzurlu olmak önemli.. Hele nasıl başlarsa öyle gider’i bildiyseniz, muhtemelen hak verdiniz bile bana. 

İşte böyle. Peki yılın son gününü asıl geçireceğiz?

Sakin, dingin, birazcık çılgınlı ve aile içinde. Bizim geleneğimiz bu. Özel günlerimizi kutlamakla birlikte kutsamayı da seviyoruz biz. O yüzden bizim için kıymeti olan günlerde mümkün olduğu kadar çekirdek kadromuz ile kendi enerji akışımız ve frekansımızda göz göze el ele olmak tercihimiz. Dolayısıyla bir alışveriş, saatler alan hazırlıklar, dekorasyon eforları vs için zaman harcamayıp onun bize kalması avantajıma olacak.

 

Kimse kalkmadan şöyle bir evi toparlar havalandırırım ben. Taze hava girsin içeri. Hava güzel olursa balkonu siler süpürürüm. Evin enerjileri tazelensin. Önceki yazıda anlattığım arındırma ritüellerinden uygun olanları uygulayarak içimi rahatlatabilirim.

Sonra işte hep bizde gelenekselleşsin istediğimiz ve yıllardır severek paylaştığımız güzellikler.

Gelenekleri seviyoruz. Hepimizin bir arada olduğu sabahlar için hep birlikte hazırladığımız neşeli bir kahvaltı en sıkı geleneğimiz. Gün öyle başlayacak. Miss.

 

Bereket niyetine, şifaolsun diye evdeki erzaklardan karıştırıp dereboyuna saçmak için bir çıkın hazırlayacağım (fındık fıstık bugday arpa bulgur ekmek elma armut ne varsa) kurda kuşa da varsın aşımız, bir eksilsin bin artsın ki daha çok paylaşabilelim diye. İstanbuldayken bunu son gün sahilde kedilere mama bırakıp dallara ekmek asıp martılara ekmek atıp yapardım. Şimdi aslında ritüel olarak Lunanın aklında kalsın diye ekstra hazırlayacak olsam da her gün bunu bahçemizde zaten yapabiliyoruz, her sabah önceki günden kalan her şeyi doğaya geri bırakıyoruz, artsın eksilmesin, bin şükür.

 

Ardından bahçede tohumlar bırakacağız birlikte toprağa. Geçen yılı düşünüp gelecek yılı düşleyip ekeceğiz yeni niyetleri toprağa, yeşersin, taze taze sürgünler versin, her şey hayrımıza olsun diye. İstanbulda saksıda büyüttük yeşerttik bu bahçenin düş tohumlarını da..

 

Bir minik ağaç fidemiz var, fırsat bulursak onu kavuşturacağız toprağa. Yine dallarında düşten dilekler, hoş dua ve niyetlerle.

 

Sonrasında Lunaya bırakmak istediğim bir ‘anne cadı’ geleneğim var, ben çok severim ‘yılın son günü’ sineması 🙂 ev ahalisine daha açmadım bu fikrimi, bilmem sıcak bakarlar mı ama bakarlarsa yılın son gününün bir parçasını beyaz perdeye ayırabiliriz sanırım. (bu geleneğimin detayları başka yazı olacak kadar uzar, sıkmayayım. Fırsat bulursam ayrıca yazarım)

 

Akşam yakarız mumlarımızı açarız renkli ışıklarımızı birlikte neşeli ve uzun oturmaya müsait bir sohbet sofrasında hafif yemeklerden meyvelerden oluşan bir menüyle yemeğimizi yeriz.

 

Lunanın uykusu gelmeden bahçede bir ateş yakar başında bu yılın yüklerini bir bir çözer kendimizden azad ederiz. Çayımızı içip ateşte portakal kabuklarını koklarken de Sevdiğimiz şarkılar dinler istediklerimizde dans eder ateşin başında oyunlar uydurup oynarız.

 

Zaman kalır ve halimiz olursa banyo kazanımızı yakar şifa der bayram arefesi niyetine diye birer tas su dökünürüz. Tuzlu sirkeli lavantalı arınma suyu.

 

Lunayı her akşam olduğu gibi öpüp koklayıp yatırır tatlı rüyalara uğurlarız nasip kısmetse.

 

Sonra biz belki biraz dama çıkar gök açık olursa yıldız izleriz. Geçen yıl öyle yapmıştık. Baya güzeldi.

 

Böylelikle helalleşir, kucaklaşır uğurlaşırız giden yılla ve muhtemelen saat 11 olmadan da uyuyakalırız yine 🙂 yıllardır biz yeni yıla hiç uyanık giremedik galiba.

.

.

Biz uyandığımızda yeni yıl kollarını açmış bizi bekliyor.

 

Tabi, bi kalkıyoruz ev toplanmış, bulaşıklar yerleştirilmiş, kahvaltı hazırlanmış bile <3 Tavuklara bakıyor, kedileri besliyor, kuşlarla ilgileniyor ve sonra hepimizi öperek uyandırıyor 2018! Bunu diliyor ve bunu seçiyorum. Ve öyle de oldu!

 

Ne gülüyosun 🙂 olumlama yapıyorum, koca evrende her şey mümkün, senin yeni yılın yapmıyo diye benimki de mi yapmasın? Yapmasın ya yazık, onca yolu geldi. Her şeyi ondan beklemek olmaz. Bak saymış bizi, hatrımız varmış da kalkmış gelmiş, daha ne yapsın? Ben yapayım bari yapabildiğim kadarını, sonra soran olursa 2018 işte, ni güzel geldi bak, şimdiden iyi geldi deriz. Öyle de olur.

 

Öpüyorum, kutlu yıllar olsun.

 

cadinin notu: aslında tek bir yazı olarak bir çırpıda yazıverdim. yani öyle sandım ama öyle olmamış, bayaca uzamış yazı. kesip atmaya da kıyamadım. hani olur ya gelmiş dile benden çıkmış, o keseceğim yerdeki bir cümlenin uçup konup hoş geleceği bir yürek varsa diye buruldu içim. 4e böldüm, bu bir yazı dizisidir sevgili dostum. devamı aşağıdaki linklerle ulaşılabilir.

Yeni Yıla Hazır mıyım?

Giden Yıl Nasıl Uğurlanır?

Evin Enerjisi Nasıl Hazırlanabilir

Yılın Son Gününü Nasıl Geçirmeye Niyetliyim?

Merhabahaftanın e-kitabını arşivine eklemek ister misin?

Bu hafta arşivimizden uçan armağan DANIEL E. LlEHERMAN , "İNSAN VUCUDUNUN OYKUSU Sağlık, Hastalık ve Evrim"   . Aşağıya bırakacağın mail adresine pdf dosyasını indirme bağlantısını göndereceğim. Gelen kutunu ve spam kutusunu kontrol etmeyi unutma.  Mailde problem çıkma ihtimaline karşı ekitabı isteye tıkladığında dosyaya ulaşabileceğin bağlantıyı içeren bir pencere açılacak. bağlantıyı kopyala yapıştır yapıp dosyaya ulaşabilirsin.

Umarım paylaşım hoşuna gider.

Sevgiyle,

Yasemin